Hipertansiyonu olan hastalarda tüm vücut vibrasyonu ve kuvvetlendirme egzersizlerinin karotis intima media kalınlığına ve kas mimarisine etkisi
Effects of whole body vibration and resistance exercise on carotis intima media thickness and muscle architecture in patients with hypertension
  1. Tez No: 897245
  2. Yazar: MENEKŞE ŞAFAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA BAŞKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışmamız, hipertansif hastalarda tüm vücut vibrasyonu ve kuvvetlendirme egzersizlerinin hemodinamik yanıtlara, karotis intima media kalınlığına, kuadriseps femoris kas kuvvetine ve mimarisine etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Çalışmamıza 30-59 yaş aralığında; evre 1 ve evre 2 hipertansiyon tanılı 47 hasta dahil edilmiştir. Hastalar tüm vücut vibrasyonu egzersizi grubu (TVVE), kuvvetlendirme egzersizi grubu (KE), tüm vücut vibrasyonu ve kuvvetlendirme egzersizi grubu (TVVE+KE) ve kontrol grubu (KG)'na ayrılmıştır. Egzersizler 6 hafta, haftada 3 gün gerçekleştirilmiştir. Egzersiz protokolü; squat, mini squat, parmak ucunda mini squat, sağ ve sol öne adım alma pozisyonlarından oluşmaktadır. TVVE'de, egzersizler statik ve 3 set 30-60 saniye, TVVE+KE ve KE'de egzersizler dinamik ve 3 set 15 tekrar gerçekleştirilmiştir. Hastaların demografik verileri, sistolik kan basıncı (SKB), diyastolik kan basıncı (DKB), kalp hızı (KH), saturasyon, solunum frekansı (SF), karotis intima media kalınlığı (KİMK), kuadriseps femoris kas kuvveti ve mimarisi (kas kalınlığı, kas pennasyon açısı, kas kesit alanı) değerlendirilmiştir. SKB, DKB, saturasyon, kuadriseps femoris kas kuvveti ve kas mimarisi parametrelerinde TVVE, KE ve TVVE+KE'de, KH parametresi KE'de, SF ve KİMK parametreleri TVVE ve TVVE+KE'de anlamlı iyileşme gösterilmiştir (p0,083). Çalışmamız hipertansif hastalar için TVVE ve KE eğitiminin SKB, DKB, KH, SF ve KİMK'nın azaltılmasında; saturasyon ve kas kuvvetinin arttırılmasında ve kas mimarisinin iyileştirilmesinde etkili ve uygulanabilir egzersiz yaklaşımları olduğunu göstermiştir. Ayrıca kombine eğitimin birçok parametre açısından etkiyi arttırdığına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to investigate the effects of whole body vibration exercises and strengthening exercises on hemodynamic responses, carotid intima media thickness, quadriceps femoris muscle strength and architecture in hypertensive patients. A total of 47 patients diagnosed with stage 1 and stage 2 hypertension, aged between 30 and 59, were included in our study. The patients were divided into whole body vibration exercise group (WBVE), strengthening exercise group (SE), whole body vibration and strengthening exercise group (WBVE+SE) and control group (CG). Exercise were carried out 3 days a week for 6 weeks. Exercise protocol; it consists of squat, mini squat, mini squat on toes, right and left forward stepping positions. In the WBVE, the exercises were performed in a static exercise and 3 sets of 30-60 seconds of duration, and in the WBVE+SE and SE, the exercises were performed in a dynamic exercise and 3 sets of 15 repetitions of duration. Demographic data of the patients, systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), heart rate (HR), saturation, respiratory frequency (RF), carotid intima media thickness (CIMT), quadriceps femoris muscle strength, and muscle architecture (muscle thickness, muscle pennation angle, muscle cross-sectional area) was evaluated. A significant improvement was shown in SBP, DBP, saturation, quadriceps femoris muscle strength and muscle architecture parameters in WBVE, SE and WBVE+SE groups, HR parameter in the SE group, SF and CIMT parameters in the WBVE and WBVE+SE groups (p0.083). Our results showed that TVVE and CE training for hypertensive patients were effective and applicable exercise approaches in reducing SBP, DBP, HR, SF and CIMT, increasing saturation and lower extremity muscle strength, and improving quadriceps femoris muscle architecture. It was also found that the combined training increases the effect in terms of many evaluation parameters.