Krisinin insan nöronal SH-SY5Y hücrelerinde paklitaksel kaynaklı oksidatif stres ve apoptoza karşı koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of the protective effects of chrysin against paclitaxel-induced oxidative stress and apoptosis in human neuronal SH-SY5Y cells
  1. Tez No: 833650
  2. Yazar: SEMA NUR VARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AYNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Paklitaksel çeşitli kanserleri tedavi etmek için kullanılan bir kemoterapi ilacıdır. Paklitaksel, hücre bölünmesinde yer alan temel yapılar olan mikrotübüllerin normal işlevine müdahale ederek çalışır. Paklitaksel, mikrotübülleri stabilize ederek ve hücre bölünmesi sırasında parçalanmalarını önleyerek mitoz sürecini bozar ve sonuçta hızla bölünen kanser hücrelerinin ölümüne yol açar. Kanser önleyici ilaçların temel mekanizması, kanser hücrelerinin reaktif oksijen türleri (ROS) üretimi yoluyla apoptotik yolaklara yönlendirilmesidir. Ancak üretilen bu ROS'lar kanser hücrelerinin yanı sıra diğer hücrelere de saldırarak başta nörotoksisite olmak üzere çeşitli doku ve organlarda toksisiteye neden olabilmektedir. Bunlardan sinir sistemi, yapısal özellikleri ve etkili bir damar bariyeri olmaması nedeniyle toksik ajanlara karşı çok daha hassastır. Normal şartlar altında vücutta üretilen ROS'a karşı enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidan savunma mekanizmaları vardır. Ancak sinir hücrelerinin antioksidan savunma mekanizmaları oldukça zayıftır. Bu onları oksidatif strese karşı savunmasız bırakır. Bu nedenle sinir hücrelerinde meydana gelen ilaç toksisitesine karşı antioksidan bileşiklerin kullanımının etkili bir tedavi seçeneği olabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmanın amacı, oksidatif hasar ve apoptoz yoluyla italil model olarak SH-SY5Y nöron hücrelerinde paklitaksele bağlı toksisiteye karşı krisinin olası koruyucu etkilerin değerlendirilmesidir. Çalışma kapsamında öncelikle SH-SY5Y hücrelerine farklı dozlarda paklitaksel uygulanmış ve 15 ve 30 µM paklitaksel uygulamasının hücre canlılığını azalttığı ve 500 ve 1000 µM krisin uygulamasının bu etkileri azalttığı gösterilmiştir. Krisinin paklitaksel uygulanmış hücrelerde LPO seviyesini anlamlı seviyede azalttığı gösterilmiştir. Krisinin ayrıca kaspaz 10, kaspaz 8, kaspaz 6, p53 ve NFKB seviyelerini anlamlı şekilde azaltmış, Bcl-2 seviyesini ise paklitaksel uygulanmış gruba göre arttırmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, krisinin oksidatif stres ve apoptotik hücre ölümünün baskılanmasının, paklitaksel ile indüklenen SH-SY5Y sitotoksisitesinin tedavisi için etkili bir strateji olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Paclitaxel is a preventive medicine used to treat various cancers. Paclitaxel works by interfering with the normal function of microtubules, which are key structures in the cell structure. Paclitaxel disrupts the mitotic shell by stabilizing microtubules and preventing them from disintegrating during cell structures, leading to death of the rapidly dividing cancer body. The main groups of anti-cancer organisms are the directing of cancer growth to apoptotic pathways through the production of oxygen species (ROS). However, these produced ROS can cause effects on various tissues and organs, especially neurological, by attacking other countries as well as cancer formations. Their nervous system is much more sensitive to toxic agents due to their class and substances on an effective vascular barrier. It does not have enzymatic and non-enzymatic protective defense against ROS stored under normal conditions. However, the antioxidant defense systems that protect the nerves are quite weak. This leaves them against oxidative stress. For this reason, it was thought that it could be an effective option against drug therapy in nerve cells. The aim of this study was to evaluate the possible protective effects of chrysin against paclitaxel-induced action in SH-SY5Y cells as an in vitro model through oxidative damage and apoptosis. In the scope of the study, different doses of paclitaxel were applied to SH-SY5Y cells and 15 and 30 µM paclitaxel cells were those that expanded cell viability and these damages of 500 and 1000 µM chrysin cells were spent. Chrrysin was also used in paclitaxel treated institutions to benefit from the LPO level. Chrysin also decreased caspase 10, caspase 8, caspase 6, p53, and NFKB data, and increased Bcl-2 levels compared to the paclitaxel-treated groups. These output results suggest that suppression of chrysin oxidative stress and apoptotic cell death may be an effective strategy for the treatment of paclitaxel-induced SH-SY5Y cytotoxicity.