Organolityum grignard, organobakır ve organoçinko reaktiflerinin elektrofilik animasyonu için yeni yöntemlerin geliştirilmesi
New methods and reagents for electrophilic amination of organolithium compounds, grignard reagents, organocopper and organozinc reagents
- Tez No: 83366
- Danışmanlar: PROF.DR. ENDER ERDİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Doktora Tezi ORGANOLİTYUM, GRİGNARD, ORGANOBAKIR VE ORGANOÇİNKO RE AKTİFLERİN İN ELEKTROFİLİK AMİNASYONU İÇİN YENİ YÖNTEMLERİN GELİŞTİRİLMESİ TAHİR DAŞKAPAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ender ERDİK 1999, Sayfa: 91 Jüri : Prof. Dr. Ender ERDİK Prof. Dr. Gürol OKAY Prof. Dr. Metin OBALİ Diorganoçinkolar ve triorganoçinkatlar, CuCN beraberinde, organometalik reaktif/aminasyon reaktifi 2/1 oranında, THF'de oda sıcaklığında ve 3 saatte iyi-yüksek verimle aminleri vermek üzere O- metilhidroksilamin ile etkileşirler. Aseton 0-(2,4,6- trimetilfenilsülfonil)oksim, aynı şartlarda, organoçinko halojenürlerle, diorganoçinko ve triorganoçinkatlar kadar iyi verimle aminleri vermek üzere etkileşir. Organoçinko reaktifleri, hem karşılık gelen organolityum veya Grignard reaktiflerinin transmetallenmesiyle ve hem de organik halojenürlerin çinko ile yükseltgen metallenmesiyle hazırlanabilirler. Alkil, sikloalkil, benzil, aril ve fonksiyonlu gruplu aril organoçinkoların -C-X Li veya M$>- -C-Li (veya MgX) 7nY \ \ ^nA2> -C-ZnX - >-^C-NH2 dönüşümü için yeni bir yol ve aminlerin organometalik sentezi için etkin bir yöntem sağlamak üzere, aseton 0-(2,4,6-trimetilfenilsülfonil)oksim ve O-metilhidroksilamin ile etkin bir şekilde aminlendikleri bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Aseton 0-(2,4,6-trimetilfenilsülfonil)oksim, O-metil-htdroksilamin, Grignard reaktifleri, organolityumlar, organoçinkolar, Cu(I) katalizi, aminler, elektrofiltk aminasyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis NEW METHODS AND REAGENTS FOR ELECTROPHILIC AMINATION OF ORGANOLITHIUM COMPOUNDS, GIRIGNARD REAGENTS, ORGANOCOPPER AND ORGANOZINC REAGENTS TAHİR DAŞKAPAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Ender ERDİK 1999, Pages: 91 Jury : Prof. Dr. Ender ERDİK Prof. Dr. Gürol OKAY Prof. Dr. Metin OBALİ Diorganozincs and triorganozincates react efficiently with O- methylhydoxylamine in the presence of CuCN with a 2:1 molar ratio of organometallic reagent to amination reagent, in THF at room temperature for three hours to give amines in high yields. Acetone 0-(2,4,6-trimethyphenylsulfonyl)oxime reacts with organozinc halides as well as. diorganozincs and triorganozincates to give amines in good yields in similar conditions. Organozincs reagents can be prepared either by transmetallation of corresponding organolithiums or Grignard reagents or by oxidative metallation of organic halides with zinc. Alky I, cycloalkyl, benzyl aryl and functional group containing aryl organozincs have been found to be aminated with acetone 0-(2,4,6-trimetihylphenylsulfonyl)oxime or O-methyl- hydroxylamine efficiently providing a new route for, ^C_X JiLyeyaM^_c_Li(veya MgX) ZnX* >¦ ^C-ZnX- ->- -C-NH2 conversion and a convenient method for organometallic sythesis of amines. KEY WORDS: Acetone 0-(2,4,6-trimethylphenylsulfonyl)oxime, O- methyl-hydroxylamine, Grignard reagents, organolithiums, organozines, Cu(I) catalysis, amines, electrophilic amination.