Çocuklardaki besin reddi ve seçici yeme davranışlarının ebeveyn yeme tutumu ve ebeveyn stresi ile ilişkisi
The relationship between food refusal and picky eating behaviors in children and parental eating attitudes and parental stress
  1. Tez No: 833672
  2. Yazar: AYSU İLHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çocuğun ebeveynlerde büyük endişe uyandıran yeme davranışlarından biri besin neofobisidir. Çocukların yeme alışkanlıkları, sosyal rol modelleri olan ebeveynleri tarafından etkilenebilir. Bu nedenle, ebeveyn ve çocuk beslenmesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi, sağlıklı beslenme alışkanlığının erken yaşlardan itibaren geliştirilmesini etkileyen faktörlerin ortaya çıkarılması ve yetişkinlikteki beslenme sorunlarının önlenmesi açısından önemlidir. Bu çalışma; 2-6 yaş aralığındaki çocuklarda besin reddi ve seçici yeme davranışlarının ebeveyn yeme tutumu ve ebeveyn stresi ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmaya Eylül - Aralık 2022 tarihleri arasında Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Yenimahalle İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı Kaletepe Sağlıklı Hayat Merkezi, Beslenme ve Diyet Polikliniğine başvuran ve 2-6 yaş arası çocuğu bulunan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan anneler dahil edilmiştir. Çalışmada kullanılan anket formu; anne ve çocuğa ait genel bilgiler ve sağlık bilgileri, Ebeveyn Yemek Zamanı Davranışları Ölçeği (EYZDÖ), Ebeveynlik Stres Ölçeği (ESÖ), Çocuk Besin Reddi Ölçeğini (ÇBRÖ) içermektedir. Katılımcılar en yüksek puan ortalamasını olumlu ikna alt boyutundan (9.6±1.59) en düşük puan ortalamasını ise yeme konusunda ısrar alt boyutundan (4.6±1.48) almıştır.
Özet (Çeviri)
Food neophobia is one of the eating behaviors of children that cause great concern in parents. Children's eating habits can be influenced by their parents who are their social role models. Therefore, assessing the relationship between parent and child nutrition is essential to reveal the factors affecting the development of healthy eating habits from an early age and to prevent nutritional problems in adulthood. This study was planned and conducted to assess the relationship between food refusal and picky eating behaviors in children aged 2-6 years with parental eating attitudes and parental stress. The study included mothers who applied to Kaletepe Healthy Life Center, Nutrition and Diet Polyclinic of Yenimahalle District Health Directorate of Ankara Provincial Health Directorate between September and December 2022 and who had children aged 2-6 years and volunteered to participate in the study. The questionnaire form used in the study consisted of general information and health information of the mother and child, Parent Mealtime Action Scale (PMAS), Parental Stress Scale (PSS), and Child Food Rejection Scale (CFRS). The participants received the highest mean score from the positive persuasion sub-dimension (9.6±1.59) and the lowest mean score from the insistence on eating sub-dimension (4.6±1.48).