The mathematical abilities of young children in the context of hemodynamic changes, executive function, home and school environment
Hemodinamik değişiklikler, yürütücü işlev, ev ve okul iklimi bağlaminda küçük çocuklarin matematik becerileri
  1. Tez No: 833671
  2. Yazar: BEYZA HAMAMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASİBE ÖZLEN DEMİRCAN, DOÇ. DR. YUSUKE MORIGUCHI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Biyolojik, bilişsel ve çevresel faktörlerin etkisi ile şekillenen erken matematik becerileri yaşam başarısını öngörmektedir. Bu çalışmanın amacı, matematik performansıyla ilişkili parietal lobdaki hemodinamik değişiklikleri, yürütücü işlev, ev ve okul matematik iklimlerini inceleyerek çocukların matematik yeteneklerine ilişkin bir model oluşturmaktır. Veriler, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı boyunca İstanbul'daki 81 okulda, 239 çocuktan (ranj, 51-74 ay), ebeveynlerinden ve öğretmenlerinden toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak Erken Matematik Testi-3, fNIRS matematik görevi, EF-Touch, Erken Matematik Ölçeği, Sınıf İçi Matematik Etkinlikleri Ölçeği ve Matematiksel Gelişim İnanç Ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlar, toplama görevi sırasında sol intraparietal sulkustaki ortalama oksihemoglobin seviyesinin çocukların toplama işlemi becerileri ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, çocukların yürütücü işlev performansı ile matematik becerileri arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuştur. Ebeveyn-çocuk etkileşimleri ve matematikle ilgili inançlardan oluşan ev matematik iklimi çocukların matematik becerileriyle düşük düzeyde pozitif yönlü korelasyona sahiptir. Bununla birlikte,okulla ilgili matematiksel faktörler, çocukların matematik becerileriyle doğrudan ilişkili bulunmamıştır. Matematiksel becerileri tahmin etmek üzere çocukların yürütücü işlevleri ile ev ve okul ortamlarını da içeren yapısal eşitlik modeli, iyi uyum indeksleri sergilemiştir. Bunun yanı sıra, işleyen bellek, ketleyici kontrol, bilişsel esneklik ve sol intraparietal sulkustaki ortalama oksihemoglobin düzeyi çocukların matematik yeteneklerindeki varyansın %22'sini açıklamaktadır. Genel olarak, bu bulgular, çocukların matematiksel becerilerini şekillendirmede biyolojik, bilişsel ve çevresel faktörlerin, özellikle de ev ortamının, birleşik etkisini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Early mathematics abilities predict later life success and are influenced by biological, cognitive, and environmental factors. This study aims to investigate the relationship between children's mathematical abilities and hemodynamic changes in the parietal lobe related to math performances, child's executive function, and home and school math environments. Additionally, it aims to build a model of children's mathematical abilities. Data were obtained from 239 children (aged 51-74 months), their parents, and teachers across 81 schools in Istanbul during the 2023-2024 academic year. Test of Early Mathematics Abilities-3rd Edition, fNIRS math task, EF-Touch, Early Mathematics Questionnaire, Mathematics Activities in the Classroom Scale, and Mathematical Development Belief Scale were used as data collection tools. Results indicated the mean level of oxyhemoglobin in the left intraparietal sulcus during addition tasks was associated with children's addition performance. Additionally, a moderate positive relationship was found between children's executive function performance and their math performances. The home math environment (i.e., parent-child activities and beliefs about math) showed a low positive correlation with children's math abilities. However, school-related mathematical factors were not directly associated with children's mathematical abilities. The structural equation model, which incorporated children's executive functions as well as home and school environments to predict mathematical abilities, demonstrated good fit indices. Furthermore, working memory, inhibitory control, and cognitive flexibility combined with mean oxyhemoglobin levels in the left intraparietal sulcus, accounted for 22% of the variance in math abilities. Overall, these findings emphasize the combined influence of biological, cognitive, and environmental factors, especially the home environment, in shaping children's mathematical abilities.