Otoimmün tiroiditli hastalarda helicobacter pylori pozitifliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of helicobacter pylori positivity in patients with autoimmune thyroiditis
- Tez No: 833681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ÇAKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: Literatürde kronik inflamasyona neden olan Helicobacter Pylori enfeksiyonunun otoimmünitenin tetiğini çeken çevresel etkenlerden biri olduğu ileri sürülmektedir. Otoimmün hastalıklar da algılama ve yanıt vermede olan sorun patogenezde önemlidir. Mikroorganizmaların antijen yapılarındaki zenginlik ve farklılıklar da tetiği çeken çevresel faktör olmada olasılığı arttırmaktadır. Çoğu çalışmada gastrik patolojiler ve tiroit hastalıkları arasında ilişkilerin olabileceğini belirtmiştir. Gastrik patolojilerde kronik inflamasyon, intestinal emilim bozulması gibi mekanizmalar mevcuttur. Ayrıca tiroksin hormonunun emiliminde, iyot metabolizmasında gastrik asit sekresyonu önemli rol almaktadır. Amaç: Gastrik patolojiler ve tiroit hastalıkların belirtilen nedenlerden aralarında ilişkilerinin olabileceğini belirlemeyi amaçladık. Aynı zamanda çoğu çalışmada Helicobacter pylori tanısal testlerinde noninvaziv testler tercih edilmişken, çalışmamızda yüksek duyarlılık ve özgüllük içeren histopatolojik değerlendirmeyle tanısını belirledik. Literatürde yapılan çalışmaların bir kısmı tiroit hastalıkları ve gastrik patolojiler açısından anlamlı saptanmışken, bazı çalışmalarda anlam saptanmamıştır. Biz bu çalışmamız ile literatüre katkıda bulunacağımıza inanıyoruz. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Otoimmün tiroidit tanılı hastaların belirlenmiş laboratuvar sonuçları, radyoloji sonuçlarındaki; tiroit görüntüleme (tiroit ultrasonografi ve/veya tiroit sintigrafi) ve SBÜ Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Endoskopi Ünitesi'nde yapılan endoskopik biyopsi sonuçlarına (Helicobacter Pylori,intestinal metaplazi,gastrik atrofi,gastrit vb gibi) bakılmıştır. Belirtilen hastalarla, bilinen bir hastalığı olmayan sağlıklı popülasyondaki bireylerin SBÜ Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endoskopi Ünitesi'nde dispepsi nedeniyle yapılan endoskopik biyopsi sonuçlarındaki Helicobacter pylori pozitifliğini ve diğer sonuçlarını değerlendirdik. Bu çalışmamızda otoimmün tiroidit dışı diğer otoimmün hastalıklar, gebelik, emzirme, sarkoidoz, kronik alkolizm, bilinen malignensi olan hastalar dahil edilmemiştir. Çalışmamıza 18 yaş ve 65 yaş arası hastalar alınmıştır. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 300 kişinin 150'si hasta, 150'si kontrol grubudur. 150 hasta grubunun 22'si erkek (%14,7), 128'i kadın (%85,3) ve kontrol grubunun 56'sı erkek (%37,3), 94'ü kadın (%62,7)'dır. Total olarak değerlendirildiğinde erkek hasta sayısı 78 (%26), kadın hasta sayısı 222 (%74)'dir. Dahil edilen hastaların yaş ortalaması , erkeklerde 53,1±7,7, kadınlarda 48,7±9,8 genel olarak 49,3±9,6'dır. Kontrol grubunda yaş ortalaması ise erkeklerde 40,9±11,3 , kadınlarda 40,5±11,5 genel olarak 40,7±11,4'tür. Endoskopi yapılan hastaların biyopsi sonuçlarında Helicobacter pylori negatiflik ve pozitifliği değerlendirildiğinde; 150 hasta grubunun 77'sinde (%51,33) HP negatif, 73'ü ise HP pozitif saptanmıştır. 150 kontrol grubunun 53'ünde (%35,33) HP negatif, 97'sinde ise (%65) HP pozitif saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: In the literature, it is suggested that Helicobacter Pylori infection, which causes chronic inflammation, is one of the environmental factors that trigger autoimmunity. The problem in sensing and responding in autoimmune diseases is important in the pathogenesis. The richness and differences in the antigen structures of microorganisms also increase the possibility of being the environmental factor that pulls the trigger. Many studies have stated that there may be relations between gastric pathologies and thyroid diseases. There are mechanisms such as chronic inflammation and impaired intestinal absorption in gastric pathologies. In addition, gastric acid secretion plays an important role in the absorption of thyroxine hormone and iodine metabolism. Aim: We aimed to determine that gastric pathologies and thyroid diseases may be related to the reasons stated above. At the same time, while noninvasive tests were preferred for Helicobacter pylori diagnostic tests in most studies, we determined the diagnosis with histopathological evaluation, which includes high sensitivity and specificity. While some of the studies in the literature were found to be significant in terms of thyroid diseases and gastric pathologies, it was not found to be significant in some studies. We believe that we will contribute to the literature with this study. Subjects and Methods: In our study, determined laboratory results of patients diagnosed with autoimmune thyroiditis, in radiology results; thyroid imaging (thyroid ultrasonography and/or thyroid scintigraphy) and endoscopic biopsy results (such as Helicobacter Pylori, intestinal metaplasia, gastric atrophy, gastritis, etc.) performed in SBU Ankara Training and Research Hospital Gastroenterology Endoscopy Unit were examined. We evaluated the Helicobacter pylori positivity and other results in the endoscopic biopsy results performed for dyspepsia in the SBU Ankara Training and Research Hospital Endoscopy Unit of the specified patients and healthy population without a known disease. In this study, patients with other autoimmune diseases other than autoimmune thyroiditis, pregnancy, breastfeeding, sarcoidosis, chronic alcoholism, and known malignancy were not included. Patients between the ages of 18 and 65 years were included in our study. Results: Of the 300 people included in our study, 150 were patients and 150 were control groups. Of the 50 patient groups, 22 (14.7%) were male, 128 (85.3%) were female, 56 (37.3%) of the control group were male, 94 (62.7%) were female. . When evaluated in total, the number of male patients was 78 (26%) and the number of female patients was 222 (74%). The mean age of the included patients was 53.1±7.7 in men, 48.7±9.8 in women, and 49.3±9.6 in general. In the control group, the mean age was 40.9±11.3 in men, 40.5±11.5 in women, and 40.7±11.4 in general. When Helicobacter pylori negativity and positivity were evaluated in the biopsy results of patients who underwent endoscopy; 77 (51.33%) of 150 patients were found to be HP negative and 73 HP positive. Of the 150 control group, 53 (35.33%) were HP negative and 97 (65%) HP positive.