Motorcycle couriers' job demands, job resources, and riding behaviors
Moto kuryelerin iş talepleri, iş kaynakları ve sürüş davranışları
- Tez No: 833707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, moto kuryelerin iş talepleri ve iş kaynaklarının sürüş davranışları ile olan ilişkisi detaylı olarak inceleyen ilk çalışma olmayı amaçlamaktadır. İnternet üzerinden yürütülen çalışmada katılımcılara demografik bilgi formu, İş Talepleri ve İş Kaynakları Ölçeği ve Motosiklet Sürüş Davranışları Anketi sunulmuştur. Çalışmaya 135 katılımcı katılmıştır. İş talepleri kapsamında ölçülen alt boyutlar şöyledir: iş yükü, duygusal talepler, duygusal uyuşmazlık ve kurumsal değişiklikler. İş kaynakları kapsamında ölçülen alt boyutlar şöyledir: otonomi, sosyal destek, amir koçluğu ve profesyonel gelişim için olanaklar. Motosiklet sürüş davranışları kapsamında ölçülen faktörler şöyledir: trafik hataları, kontrol hataları, hız ihlalleri, akrobatik sürüş ve güvenlik ekipmanı kullanımı. Yaş, toplam sürüş deneyimi süresi ve kuryelik süresi değişkenleri sabit tutularak çoklu hiyerarşik regresyon analizi yürütülmüştür. Analiz sonucunda iş taleplerinin trafik hatalarını, kontrol hatalarını ve güvenlik ekipmanı kullanımını yordadığı bulunmuştur. İş kaynaklarının ise trafik hatalarını, kontrol hatalarını, hız ihlallerini ve akrobatik sürüş davranışlarını yordadığı bulunmuştur. Buna ek olarak, iş talepleri ve kaynaklarının motosiklet sürüş davranışları üzerindeki etkileşimini inceleme amacıyla moderasyon analizleri yürütülmüştür. İş talepleri, iş kaynakları ve motosiklet sürüş davranışları altboyutlarının ayrı ayrı incelendiği moderasyon analizlerinin on beşinin istatistiksel olarak anlamlı çıkması sonucunda, iş talepleri ve iş kaynakları arasında anlamlı etkileşim ilişkisi bulunduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına, kısıtlamalarına, gelecek çalışmalar için ve hızlı teslimat hizmeti sağlayan firmalar için önerilere tartışma bölümünde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to be the first comprehensive study to examine job demands and resources in relation to motorcycle riding behaviors of motorcycle couriers. An online study was devised to present participants with a demographics form, Job Demands and Resources Scale, and Motorcycle Rider Behavior Questionnaire (MRBQ). 135 participants participated in the study. The dimensions for job demands were workload, emotional demands, emotional dissonance, and organizational changes. The dimensions for job resources were autonomy, social support, supervisory coaching, and opportunities for professional development. The factors for the MRBQ were traffic errors, control errors, speed violations, stunts, and safety equipment. Hierarchical multiple regression analyses were carried out by controlling for the statistical effects of age, overall riding experience (in years), and couriers' experience (in years). The results revealed that job demands significantly predicted traffic errors, control errors, and safety equipment use. Job resources significantly predicted traffic errors, control errors, speed violations, and stunts. In addition, moderation analyses were carried out to analyze the interaction between job demands and resources in relation to riding behaviors. Fifteen moderation analyses between individual job demands, job resources and riding behaviors subscales yielded significant interaction effects. In the discussion chapter, the results and limitations of the study, recommendations for future studies and implications for fast-delivery services are discussed in detail.