Bir otobiyografik grafik roman örneği olan Gazze'nin dipnotları'ndaki temsillerin göstergebilimsel analizi
Secondary analysis of representations in the footnotes of Gaza, an example of an autobiographic graphic novel
- Tez No: 833744
- Danışmanlar: DR. ELİF KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Journalism, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada çizgi romanların tarihinden grafik romanların ortaya çıkışına kadar ayrıntılı bir şekilde incelenerek, otobiyografik grafik roman örneği olan Gazze'nin Dipnotları grafik romanındaki temsillerin göstergebilimsel analizi yapılmıştır. Çalışma, aynı zamanda çizgi romanları ve grafik romanı inceleyerek grafik roman türü olan otobiyografik grafik roman örneklerini barındırmaktadır. Bu çalışma, teknolojinin gelişmesiyle popülerliğini yitiren çizgi romanların zaman içinde teknolojik olarak çizim ve üretim biçimlerinin dönüşümünden yola çıkarak tarz ve biçim olarak farklılık gösteren grafik romanların ortaya çıkış nedenlerini inceleyerek yazılmıştır. Bu doğrultuda çizgi romanların aksine kurgusal olmayan bir dile sahip olan grafik romanların otobiyografik örneği olan Gazze'nin Dipnotları araştırmanın evreni olmuştur. Eserin çizeri Joe Sacco otobiyografik olarak yazdığı Gazze'nin Dipnotları grafik romanında, İsrail – Filistin hattında bulunan Gazze'deki Han Yunus olayının ardından hayatta kalan Filistinli ve İsrailli tanıkların anlattığı olaylar ele alınmıştır. Çalışmada, Gazze'nin Dip yer alan kadın, erkek ve çocuk karakterlerin temsilleri Joe Sacco'nun göstergebilimsel olarak hangi detaylara yer verdiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a semiotic analysis of the representations in the Footnotes of Gaza graphic novel, an example of an autobiographical graphic novel, was made by examining in detail from the history of comics to the emergence of graphic novels. The study also includes examples of autobiographical graphic novels, which are graphic novel genres by examining comics and graphic novel. This study was written by examining the reasons for the emergence of graphic novels, which differ in style and form, based on the transformation of technological drawing and production forms of comics, which lost their popularity with the development of technology. In this direction, the Footnotes of Gaza, which is an autobiographical example of graphic novels that have a non-fiction language unlike comics, has been the universe of the research. In the graphic novel Footnotes of Gaza, which the illustrator Joe Sacco wrote autobiographically, the events narrated by Palestinian and Israeli witnesses who survived after the Han Yunus incident in Gaza, located on the Israel-Palestine line, were discussed. In the study, the representations of the female, male and child characters in Gaza's Bottom were examined, which details Joe Sacco included semiotically.