A comparative study of Brian Fies' Mom's Cancer and Marisa Acocella Marchetto's Cancer Vixen as graphic medicine
Brian Fies'ı̇n Annemı̇n Kanserı̇ ve Marisa Acocella Marchetto'nun Kanser Vı̇xen'ı̇nin grafı̇k tıp olarak karşılaştırmalı bı̇r çalışması
  1. Tez No: 962601
  2. Yazar: BELMA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Grafik tıp, çizgi roman ve sağlık konularını bir araya getiren, sağlık konularını salt eğitici bir rolden, tedavi sırasında ve sonrasında hasta ve hasta yakınlarının hisleri gibi tıp anlatısında var olan boşluğu dolduran, daha insani bir konuya taşıyan alandır. İncelediğimiz çalışmalardan biri, sanatçının hasta annesinin öyküsünü kendi bakış açısıyla anlattığı otobiyografik bir grafik roman olan Brian Fies'in Mom's Cancer adlı eseridir. Başlangıçta çalışmalarını bir web çizgi romanı olarak kullanıma sunan çizer daha sonra aynı sorunu yaşayan daha fazla insana ulaşmak için yayınlamaya karar vermiştir ve aynı durumdan muztarip diğerler insanların sesi olmuştur. Fies'in siyah beyaz monokrom renkler kullandığı eserin aksine çalışacağımız bir diğer eser olan Marisa Acocella Marchetto'nun Cancer Vixen adlı eseri ilk olarak bir dergide yayımlanmaya başlamıştır. Fies'ten farklı olarak Marchetto, çizgi romanında renkli görseller kullanmayı tercih etmiştir. Marchetto kitabında hastalığın kurbanı olarak görünmekten kaçınmış olup Fies gibi çok etkili metaforlar kullanmıştır. Çalışmada ayrıca her iki sanatçıya ilham veren şeyler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Fies, çalışmasını moda ve marka isimleri gibi kadınsı meseleleri ele alan Marchetto'nun aksine erkek bakış açısıyla çizse de her iki çalışma da gerçek yaşam deneyimlerini grafik anlatı yoluyla hikayeleştirmeleri bakımından ortak bir noktayı paylaşmaktadır. Bu tez, söz konusu eserlerin grafik tıp açısından incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Graphic medicine is the field that brings comics and health issues together, filling the gap that existed in the medical narrative as it moves health issues from a purely educational role to a more human subject such as the feelings of sufferers and caregivers during and after treatment. One of the case studies we analyze is Mom's Cancer by Brian Fies which is an autobiographical graphic novel in which the artist tells the story of his sick mother from his own perspective. He initially made his work available as a web comic but later decided to publish it to reach more people with the same problem, becoming the voice of others affected. The way he uses colors as monochrome contrasts with Marisa Acocella Marchetto's Cancer Vixen, the other work analyzed here which emerged initially on a magazine unlike Mom's Cancer. Different from Fies, Marchetto prefers to use colorful images throughout her comic. In her book, Marchetto resists becoming a victim of the disease, and uses very effective metaphors, as does Fies. The things that inspired both artists are examined in detail. Although Fies draws his work from a male perspective unlike Marchetto whose book deals with feminine issues as fashion and brand names, both works share one thing in common in terms of putting the real-life experiences in a story like work via graphic narration. This thesis aims to analyze the works through the lenses of graphic medicine.