Dikarboksilik asit dop edilmiş polianilin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of dicarboxylic acids-doped polyaniline
- Tez No: 83376
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Doktora Tezi DİKARBOKSİLİK ASİT DOP EDİLMİŞ POLİANİLİN SENTEZİ VE KARAKTERİZASYONU Emine ERDEM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mehmet SAÇAK 1999, Sayfa: 109 Jüri : Prof. Dr. İnci MORGİL Prof. Dr. Ahmet ÖNAL Prof. Dr. Mehmet SAÇAK Bu çalışmada, polianilin (PANT) farklı dikarboksilik asit içeren ortamlarda, elektrokimyasal ve kimyasal yöntemlerle sentezlenmiştir. Kimyasal olarak elde edilen PANI'nın iletkenliğine ve verimine polimerizasyon ortamının pH'sı, dopant türü, oksidant türü ve sıcaklık etkisi incelenmiştir. Elektrokimyasal polimerizasyonda, dönüşümlü voltamogramlarda -0.4 V +0.8 V potansiyel aralığında PANI oluşumu gözlenmiştir. PANI'mn karakterizasyonu FTIR, UV, TGA ve element analizi gibi spektroskopik ve termal yöntemler kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. Sıcaklık (0°C-50°C) arttıkça verim ve iletkenlik azalmaktadır. Farklı dikarboksilik asit ortamlarında elde edilen PANI verimi düştükçe viskozite azalmaktadır. Polimerizasyon ortamının pH'sının azaltılmasıyla, PANI verimi ve iletkenliği artmaktadır. PANI çözünürlüğü OX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.Thesis SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF DICARBOXYLIC ACIDS-DOPED POLYANILINE Emine ERDEM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor :Prof. Dr. Mehmet SAÇAK 1999, Page: 109 Jury :Prof. Dr. İnci MORGİL Prof. Dr. Ahmet ÖNAL Prof. Dr. Mehmet SAÇAK In this study, polyaniline (PANI) was synthesized by both chemical and electrochemical methods in presence of different dicarboxlic acid. The effect of pH of the polymerisation medium, temperature, dopant and oxidant type on the reaction yield and electrical conductivity of chemically synthesized PANI has been studied. Electrochemical synthesis of PANI was carried out under cyclovoltammetric conditions. PANI growth has been observed in the potantial range -0.4V +0.8V. The characterization of PANI has been carried out spectroscopic and thermal tecniques such as FUR, UV, TGA and elemental analyses. Based on the results obtained in the study, the following results are obtained. As the temperature (0°C-50°C) increases both yield and conductivity decrease. As the polymer yield decreases the viscosity of polymer increases. As the pH of polymerisation medium decreases, both yield and conductivity of PANI increase. Solubility of PANI increases in order: OX