Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı ve bu çerçevede proje uygulama örneği
Supporting rural area development programme and the case of project practice
  1. Tez No: 228882
  2. Yazar: HAKAN BEYCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kırsal alanlar, doğa ile çok yakın ilişkide bulunulan yerler olup; buralarda yaşayan insanlar yaşamını doğrudan doğaya bağlı ve katma değeri düşük ekonomik faaliyetlerle sürdürmektedir. Gelir dağılımının düzenlenmesi ve toplumsal barışın sağlanması için dünyadaki tüm ülkeler kırsal alanlarını güçlendirmek ve buralarda yaşayan insanları çeşitli şekillerde ekonomik olarak desteklemek zorundadır.Türkiye'de kırsal alanlar ekonomik ve sosyal denge içerisinde önemli bir yere sahiptir. Kırsal alanlara yönelik geliştirilen kalkınma projeleri ve çeşitli tarımsal desteklemelerle kırsal kesimi geliştirerek buralardaki nüfusun ekonomik yönden kalkındırılmasına çalışılmaktadır.Bu yönde uygulamaya konulan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programıyla, özellikle kırsal kesimde gerçek veya tüzel kişi yatırımcıların, belirlenmiş kriterlere uygun olarak hazırladıkları projelerin belirli oranlarda finansmanı yoluyla desteklenerek; bu kesimde sosyal ve ekonomik refahı arttırmak hedeflenmiştir. Ayrıca bu projeler Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım politikasının bir parçası olarak, Avrupa Birliği fonlarının kullanım potansiyelini geliştirmek amacıyla uygulamaya konulmuştur.Bu tez çalışmasında Kırsal Kalkınma kavramı ve Türkiye'deki Kırsal Kalkınma Politikalarına değinilerek, ?Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı? kapsamında proje hazırlama ve değerlendirme kriterleri incelenmiş ve bu doğrultuda örnek bir proje uygulaması yapılmıştır. Böylelikle Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde kırsal alanların kalkındırılmasında uygulanacak projeler için bir proje hazırlama rehberi oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As an area related with nature, rural areas are fields in which people inhabit with low value added economic activities and activities directly dependent with nature. To arrange income distribution and provide social peace, all countries on earth should strengthen its rural areas and support the people living in these areas in various ways.Rural areas in Turkey possess important situation for social and economical balance. With development projects and various agricultural supports for rural areas,its aimed to develop rural area inhabitants in economical aspect.In this sense, for social and economic walfare increase, its aimed to support juridical and law natural person investors by financing their eligible projects especially in rural areas with Support For Rural Area Development Programme. Additionally, these projects helps to increase utilization of European Union Funds which is a part of involvement policy for Turkey.In this thesis study, rural area development concept, rural area development policies in Turkey undertaken and project preparation and evaluation criterias for ?Supporting Rural Area Development Programme? analyzed and a sample project practice performed. Thus, a Project preparation guide for rural area projects in the process of European Union involvement,tried to develop.