İlk trimester maternal serum gebelikle ilişkili plasma protein-a (PAPP-A) düzeyinin gebelik komplikasyonu olarak gestasyonel diyabeti öngörmedeki yeri
The predictive value of first trimester maternal serum pregnancy-associated plasma protein-a (PAPP-A) level i̇n predicting gestational diabetes mellitus
- Tez No: 833778
- Danışmanlar: DR. ADİL HAKAN İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Çalışmanın amacı ilk trimesterde bakılan maternal serum biyokimyasal marker düzeyleri ile gestasyonel diyabet gelişimi arasında ilişkinin olup olmadığını saptamaktır MATERYAL- METOT: Bu çalışmadaki veriler Kasım 2007-Şubat 2011 tarihleri arasında Şişli Etfal Eğitimi ve Araştırma Hastanesi 1. Kadın hastalıkları ve Doğum kliniğine ilk trimester tarama testi için 11-14. haftalarda başvuran ve 24-28.haftalarında 50 gr OGTT tarama testine tabi tutulan 361 gebenin kayıtlarının retrospektif olarak incelenmesi sonucu elde edildi.İlk trimester tarama testi için 11-14. haftalarda başvuran gebelerin yaş ,kilo, CRL ölçümü, CRL ölçümü baz alınarak gebelik haftaları, PAPP-A konsatrasyonu, PAPP-A MOM değeri, B-HCG konsantrasyonu, B-HCG MOM değeri ve 24-28. haftalar arasında yapılan 50 gr ve 100 gr OGTT sonuçları dosyalar incelenerek kaydedildi.Ulusal diyabet veri grubunun önerdeğeri değerler göz önüne alınarak gestasyonel diyabet tanısı kondu. İlk trimesterde bakılan maternal serum biyokimyasal marker düzeyleri ile gestasyonel diyabet gelişimi arasında ilişkinin olup olmadığına bakıldı. BULGULAR: Çalışmamızda düşük PAPP-A MOM ve B-HCG MOM düzeyleri ve artmış NT MOM düzeyi ile gestasyonel diyabet gelişimi arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to evaluate the predictive value of first trimester biochemical markers in the subsequent development of gestational diabetes mellitus. METHODS: Data were retrospectively collected from the file records of 361 pregnant patients, who were admitted to the 1st Obstetrics and Gynecology Clinic at Sisli Etfal Education and Training Hospital for first trimester prenatal screening test between 11-14 weeks of their gestation and who later had undergone 50 gram glucose challenge test at 24-28 weeks of their gestation, between November 2007 and February 2011. Age, patient weight, CRL, gestational week, PAPP-A concentration, PAPP-A MoM value, B-HCG concentration, B-HCG MoM value, 50 and 100 g oral glucose challange test result were recorded from the files. Gestational diabetes was diagnosed according to National Diabates Data Grup cutt-off values and criteria. The association between first trimester biochemical markers and subsequent development of gestational diabetes was evaluated. RESULTS: In this study low PAPP-A and/or HCG MoM values and increased NT MoM values were found to be statistically significant for subsequent development of gestational diabetes. CONCLUSIONS: Pregnant women who have low values PAPP-A and/or B-HCG MOM and increase values of NT MoM in the first trimester prenatal screening test may have chromosomally normal babies but they have increased risk of developing subsequent gestational diabetes. So these women should be followed up carefully and early diagnosis methods should be used.