Çocukluk çağı travmaları ve adil dünya inancı ile çocuklarda mükerrer suça sürüklenme arasındaki ilişkinin incelenmesi: Erzurum il örneği
Investigation of the relationship childhood traumas and belief in a just world with repeated juvenile delinquency: Example of Erzurum province
  1. Tez No: 833780
  2. Yazar: ŞULE ZEHRA GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DEMİRDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, mükerrer suça sürüklenmenin çocukluk çağı travmatik yaşantılar ve adil dünya inancı ile ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 2021-2022 yılları içerisinde Erzurum ili sınırları içindeki Erzurum Adliyesinde suç dosyası bulunan, ilk suça sürüklenme tarihinde 12-18 yaş aralığında olan, sosyal inceleme raporu düzenlemek amacıyla görüşme yapılan 174 suça sürüklenen çocuk katılımcı olarak dâhil edilmiştir. Araştırmada demografik özellikler, çocukluk çağı travmalar ve adil dünya inancı yönünden ilk defa suça sürüklenen çocuklar ile mükerrer suça sürüklenen çocuklar arasında nasıl farklılık gösterdiği analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda mükerrer suça sürüklenen çocukların ilk defa suça sürüklenen çocuklara göre eğitime devam etmedikleri, annelerinin eğitim seviyelerinin daha düşük olduğu, aile gelir düzeylerinin daha düşük olduğu, sigara ve alkol kullanımının daha fazla olduğu anlaşılmıştır. Mükerrer suça sürüklenen çocukların ilk defa suça sürüklenen çocuklara göre daha fazla çocukluk çağı travmatik deneyim yaşadıkları ve adil dünya inançlarının düşük olduğu görülmüş olup, ayrıca çocukluk çağı travmalar ve adil dünya inancı kavramları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to investigate the relationship childhood traumatic experiences and belief in a just world with repeated juvenile delinquency in the City of Erzurum. In line with this objective, 174 juvenile delinquents were included in the study as participants who interviewed for the purpose of preparing a social examination report, with a criminal file in the City of Erzurum Courthouse between the years of 2021 and 2022. The participants were between the ages of 12 and 18 on the date of first delinquency. The findings were analyzed by non-parametric tests that indicated significant differences between first-timed juvenile delinquents and repeated juvenile delinquents in terms of children's demographic characteristics, childhood traumas, and belief in a just world. The participants who repeated delinquency appear not to continue their education, their mothers' education levels were lower, they had a lower level of family income; and abusing cigarette and alcohol significantly more in comparison to the first-timed juvenile delinquents. Also, repeated juvenile delinquents reported to have more childhood traumatic experiences and lower their belief in a just world. Finally, a significant relationship between the concepts of childhood traumas and belief in a just world were discovered.