İslam'da sosyal adalete yönelik tutumlar (Uşak örneği)
The attitudes to social justice in Islam (The case of Uşak)
- Tez No: 833794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasının amacı katılımcıların İslam'da Sosyal Adalete Yönelik Tutumlarının araştırılmasıdır. Bu nedenle Uşak il merkezinde ikamet eden 18 yaş ve üzeri kadın ve erkek 353 kişiye rastsal olarak yüz yüze anket uygulanmıştır. Çalışmada Doç. Dr. Şahin DOĞAN tarafından geliştirilen“İslam'da Sosyal Adalet Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Yapılan açımlayıcı faktör analizi sonucunda cevapların dört faktöre dağıldı görülmüştür. Bunlardan birinci faktör yardımlaşma, ikinci faktör, devletin rolü, üçüncü faktör insani eşitlik, dördüncü faktör ise adil ücret olarak adlandırılmıştır. Dört faktör toplam varyansın %70'ni açıklamaktadır. Yapılan test sonucunda“Cronbach Alpha”güvenilirlik katsayısı 0,94 olarak bulunmuştur. Cinsiyet temelli yapılan t-test sonucunda insani eşitlik boyutunda farklılaşma olduğu sonucu çıkmıştır. Yaş, medeni durum ve meslek temelli tek yönlü ANOVA varyans analizi sonucunda yaş, medeni durum ve meslek gruplarında farklılaşmalar olduğu, eğitim ve aylık kazanç değişkenlerinde ise fark çıkmadığı görülmüştür. Yapılan çoklu regresyon analizi sonucunda ise demografik değişkenlerin dört faktörde de hiçbirinin anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Temel dini inançların yardımlaşma, devletin rolü ve insani eşitlik tutumlarına etkisi olduğu, dini davranışların (ibadetlerin) ise yardımlaşma, devletin rolü, insani eşitlik ve adil ücret tutumlarına etkisi olduğu sonucu çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is the use of Attitudes Towards Social Justice in Islam. For this reason, a face-to-face survey was applied randomly to 353 men and women aged 18 and over, residing in the city center of Uşak. In the study, Assoc. Dr. The“Social Justice Attitude Scale in Islam”developed by Şahin DOĞAN was used. As a result of the exploratory factor analysis, it was seen that the answers were distributed over four factors. The first factor is charity, the second factor is the role of the state, the third factor is human equality, and the fourth factor is fair wages. Four factors explain 70% of the total variance. As a result of the test, the reliability coefficient of“Cronbach Alpha”was found to be 0.94. As a result of the gender-based t-test, it was concluded that there was a differentiation in the dimension of human equality. As a result of one-way ANOVA analysis of variance based on age, marital status and occupation, it was observed that there were differences in age, marital status and occupation groups, but no difference in education and monthly earnings variables. As a result of the multiple regression analysis, it was seen that none of the demographic variables had a significant effect on all four factors. It has been concluded that basic religious beliefs have an effect on the attitudes of charity, the role of the state and human equality, while religious behaviors (worships) have an effect on the attitudes of charity, the role of the state, human equality and fair wages.