Narratives, rituals and spaces of the independence war:The commemorative landscape in Early Republican Türkiye
Kurtuluş savaşının anlatımları, ritüelleri ve mekânları:Erken Cumhuriyet Dönemi Türkiye'sinde anma peyzajı
- Tez No: 833796
- Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN ALTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu çalışma, toplumların 'modern' savaşları nasıl hatırlamayı tercih ettiklerini ve bu hatırlamayı siyasi ve kültürel amaçlarla nasıl kullandıklarını incelemektedir. Bu nedenle bu çalışmada, konunun ulus inşası gibi kolektif kimlikleri şekillendirmedeki rolü de dahil olmak üzere çeşitli yönlerini kapsanırken aynı zamanda savaş anmalarının doğası analiz edilmektedir. Savaşları 'hatırla(t)ma' konusu, üç bileşene ayrılan anma peyzajı aracılığıyla analiz edilecektir: anlatılar, ritüeller ve mekanlar. Bu analiz, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna denk gelen 1920'li yıllardan Cumhuriyet liderinin mozolesinin inşa edildiği 1940'lı yıllara kadar uzanan, Kurtuluş Savaşı ile bağlantılı anma peyzajının ilk inşasını anlamaya yönelik olacaktır. Türkiye'deki bu farklı hafıza biçimiyle ilişkili olarak, ulusun coğrafyasının tamamını kapsayan genişletilmiş mekansal ve ritüelistik sınırların kapsamlı bir incelemesi yoluyla, yeni devletin temeli olan ulusal anlatı ve ulus inşası sürecinde aktif olan Kurtuluş Savaşı'nın anma mekanları ve ritüelleri arasındaki karmaşık etkileşime ışık tutmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how societies choose to remember 'modern' wars and utilize those memories for political and cultural purposes. Therefore, this study encompasses various aspects of the issue, including its role in shaping collective identities, such as nationbuilding, while also analyzing the nature of war commemoration. The act of 're-membering' wars will be analyzed through its commemorative landscape, which is divided into three components: narratives, spaces, and rituals. In this analysis, the investigation is primarily focused on comprehending the initial construction of the commemorative landscape linked with the Independence War spanning the period between the 1920s, which coincides with the foundation of the Turkish Republic, and the 1940s when the mausoleum of the Republic's leader was to be constructed. Through an exploration of the expanded spatial and ritualistic boundaries covering the entirety of the nation's landscape concerning this distinct form of memory in Türkiye, the aim is to shed light on the interplay between the national narrative that is the basis of the new state, and the spaces and rituals of commemoration of the Independence War that were active in the nation-building process.