Constructing a democratic school community: A grounded theory study
Demokratik bir okul topluluğu inşa etmek: Bir gömülü kuram çalışması
- Tez No: 833821
- Danışmanlar: PROF. DR. CENNET ENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 444
Özet
Bu çalışmanın amacı, demokratik bir okul topluluğu oluşturma süreçlerini anlamaya yönelik gömülü bir kuram inşa etmektir. Bu amaçla, çalışma inşacı gömülü kuram yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bağlamı, Ankara, Türkiye'de bir eğitim kooperatifi tarafından oluşturulan ve yürütülen bir ilkokul topluluğundan ve bu toplulukla okul geliştirme için etkileşimde bulunan bireylerden oluşmuştur. 17 ebeveyn, 10 öğretmen, 2 okul yönetimi üyesi ve 4 katkı sağlayıcı ile yüz yüze ve çevrimiçi yoğun nitel görüşme gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, okulda 14 ayrı gün gözlemler yapılmıştır ve buna ek olarak okul topluluğu tarafından düzenlenen toplantılar ve etkinliklerdeki gözlemler de dahil edilmiştir. Son olarak, okul topluluğu tarafından oluşturulan veya kullanılan mevcut belgeler ek veri kaynakları olarak hizmet etmiştir. Araştırma sürecinde, veri analizi, gömülü kuram yöntemine uygun stratejiler kullanılarak veri oluşturmayla eş zamanlı olarak başlamıştır. Çalışma sonucunda, demokratik bir okul topluluğu oluşturma süreçlerini yansıtan kavramlar, topluluğun deneyimlerinden ve uygulamalarından soyutlamalarla türetilmiştir ve kuramsal kategoriler olarak bulgularda sunulmuştur. İnşa edilen gömülü kuram, demokratik bir okul topluluğunun; işlevlerinin ve mekanizmalarının yapısal bağlaşımını sağlama, sosyal bedenlenme ve biliş arasındaki uyumu koruma, ortaklaşa yaratılan anlamları teşvik etme, üyeleri tarafından etkilenen ve üyelerini etkileyen bir topluluk olarak evrimleşme, içsel farklılıkları öğrenme anlarına dönüştürme yeteneğiyle bağlantılı olduğunu ve böylece öz-referanslı bir oluşum ve dönüşüm süreci sunabileceğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to construct a grounded theory geared towards understanding the processes of establishing a democratic school community. To this end, the study was conducted using the constructivist grounded theory method. The research context was centered around a primary school community located in Ankara, Turkey, which was established by an educational cooperative, and the individuals interacting with this community for school development. Intensive qualitative interviews were conducted both face-to-face and online with 17 parents, 10 teachers, 2 school administration members, and 4 school development contributors. In addition, observations were done at the school over 14 separate days, and observations in meetings and events organized by the school community were also incorporated. Furthermore, extant documents created or used by the school community served as additional data sources. During the research process, data analysis commenced concurrently with data generation, utilizing strategies pertinent to the grounded theory method. As a result of the study, concepts reflecting the processes of creating a democratic school community were derived from experiences and practices of the community by abstractions and have been presented in the findings as theoretical categories. The constructed grounded theory posits that a democratic school community is linked with its ability to ensure structural coupling of functions and mechanisms, preserve congruence between societal embodiment and cognition, foster co-created meanings, evolve as a community influenced by and influencing its members, discern internal differences turning them into learning moments, and thus, presents a continuous process of self-referential formation and transformation.