Kozan Varsak Türkmenleri ağzı sözlüğü
Dictionary of Kozan's Varsak Turkmans
  1. Tez No: 833893
  2. Yazar: HASAN KARAKUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
İlk örneklerini 8. yy'dan itibaren görmeye başladığımız Türk yazı dili, bu asırdan önce sözlü geleneğe bağlı olarak varlığını sürdürmektedir. Bu sözlü geleneğin günümüzde yaşam bulduğu yegâne alan ağızlardır. Türkçenin gerek yazılı gerekse sözlü dönemleri arasında bağ kuran ağızlar üzerine yapılacak çalışmaların dilimizin karanlık dönemlerine ışık tutacağı ve günümüz söz varlığına hem anlam hem de şekil zenginliği katacağı tartışılmaz bir gerçektir. Bu gerçeklikten hareketle vücut bulan çalışmamızın içeriğini Kozan ilçesi sınırları içerisinde yaşayan Varsak Türkmenlerinin kelime hazinesi oluşturmaktadır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Varsak Türkmenlerinin tarihi, Varsak sözcüğünün kaynağı ve çalışma alanıyla ilgili bilgilere yer verilirken ikinci bölüm sözlükten oluşmaktadır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise sonuç, kaynakça, ve fotoğraflar yer almaktadır. Asırlardır Türk kültürüyle yoğrulan Türkçenin kaybolmaya yüz tutan söz değerlerini kayıt altına almak, sonrasında yapılacak etimolojik, leksikolojik, diyalektolojik, semantik çalışmalara ve ağız çalışmalarına kaynaklık etmek, bu alanda elde edilen verilere katkı sunmak amaçlarını güden bu çalışma; Adana ili Kozan ilçesi merkez mahalle ve köylerinde meskûn Varsak Türkmenlerinin ağzını, sözlük kuralları çerçevesinde cümle tanıklı olarak ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The Turkish written language, the fırst examples of which we have started to see since the eighth century, continues to exist depending on the oral tradition before this century. The only area where this oral tradition is alive today is the dialects. It is an indisputable fact that studies on dialecs that establish a connection between written and oral periods of Turkish will shed light on the dark periods of our language and will add both meaning and form richness to today's vocabu-lary. The content of the study, whic we have created based on this reality, is the vocabulary of the Varsak Turkmens living within the borders of Kozan. Our work consists of three parts. In the fırst part, the history of the Var-sak Turkmens, the source of the word Varsak and information about about tke study area are given, while the second part consists of the dictionary. The third part of our study is the result, bibliography and photographs. This study, which aims to record the disappearing vocabulary values of Turkish, which has been kneaded wiht Turkish culture for centuries, to be a sour-ce for etymological, lexicological, dialectological, semantic studies and to contri-bute to the data obtained in this field, ıt reveals the dialect of Varsak Turkmens, that there are inhabited in their villages in Adana Kozan and in the framework of dictionary rules, as a sentence witness.