Fen lisesi öğrencilerinin ahlaki tutum ile akademik başarı ilişkisi hakkındaki görüşleri
Science high school students' views on the relationship between moral attitude and academic achievement
- Tez No: 961934
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUD IŞIKDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, fen lisesi öğrencilerinin ahlaki tutum ile akademik başarı ilişkisi hakkındaki görüşleri ile ahlaki niteliklerin akademik başarıya etkileri ele alınmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda ahlak eğitimi ve akademik başarı ile ilgili hususlar ayrı ayrı ele alınmış, ergenlik dönemi bireylerinin eğitim süreçlerinde bu iki alanın anlam ve önemine değinilmiştir. Çalışmanın teorik kısmında ahlak eğitimi, akademik başarı ve ergenlik dönemi özellikleri ayrı ayrı ele alınmıştır. Alan araştırması kısmında Diyarbakır ilinde akademik başarı puanı sıralaması olarak ilk üç sırada olan fen liselerindeki öğrenciler ile görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerde öğrencilere ahlaki nitelikler ile akademik başarı arasında bir ilişki olup olmadığı, varsa nasıl bir ilişki olduğu, en çok hangi ahlaki niteliklerin kendi akademik başarılarına katkı sağladığı, çalışmanın, iradeli olmanın, sabırlı ve sorumluluk sahibi olmanın akademik başarıya etkilerinin neler olduğu, tevekkül etmenin akademik başarıya ve akademik kaygılara nasıl etki ettiği, ilim öğrenme isteğine sahip olup olmadıkları, rol model aldıkları kişilerin kimler olduğu ve İslam dininde öne çıkan şahsiyetleri rol model alıp almadıkları gibi sorular sorulmuştur. Mülakatlardan elde edilen veriler, betimsel analiz, içerik analizi ve söylem analizlerine tabi tutulmuştur. Literatür taraması yapılarak benzer çalışmaların sonuçları ile birlikte değerlendirilerek yorumlanmıştır. Araştırmamızdan elde ettiğimiz sonuçlar, ahlak eğitimi ile akademik başarı arasında olumlu bir ilişki olduğu yönündedir. Araştırmaya katılan fen lisesi öğrencilerinin çoğunluğunun ahlaki tutum ile akademik başarı arasında doğru orantılı bir ilişki olduğu görüşünde oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores science high school students' views on the relationship between moral attitudes and academic achievement, as well as the effects of moral qualities on academic achievement. To this point, issues related to moral education and academic achievement are addressed separately, highlighting the meaning and importance of these two areas in the educational processes of adolescents. The theoretical part of the study examines moral education, academic achievement, and the characteristics of adolescence separately. The field research section involved interviews with students at science high schools ranked in the top three in academic achievement scores in Diyarbakır province. These interviews asked students questions such as whether there is a relationship between moral qualities and academic achievement, if so, what kind of relationship there is, which moral qualities contribute most to their academic achievement, what the effects of hard work, willpower, patience, and responsibility are on academic achievement, how trust in God affects academic achievement and academic anxiety, whether they have a desire to learn science, who their role models are, and whether they consider prominent figures in Islam as role models. The data obtained from the interviews were subjected to descriptive analysis, content analysis, and discourse analysis. A literature review was conducted, and the results were evaluated alongside those of similar studies, and interpretations were made. The results of our research indicate a positive relationship between moral education and academic achievement. Most science high school students participating in the study believed there was a directly proportional relationship between moral attitudes and academic achievement.