Initial public offering effects on volatility on US stock market
İlk halka arzın ABD hisse senedi piyasasında volatilite üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 833923
  2. Yazar: ABDIRAHMAN NOR OMAR AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBEN KOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu makale, Genelleştirilmiş Otoregresif Koşullu Değişken Varyans (GARCH) modelini kullanarak İlk Halka Arzların (IPO'lar) Amerika Birleşik Devletleri'ndeki borsa oynaklığı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, Ocak 2020'den Ekim 2022'ye kadar Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500) ve aynı dönemde New York Menkul Kıymetler Borsası'nda (NYSE) işlem gören halka arz şirketlerinin halka arz tarihlerine ilişkin günlük verileri kullanıyor. GARCH modeli, halka arz duyurularından sonraki ilk gün, ilk beş gün ve ilk on gün boyunca S&P 500 endeksinin oynaklığını tahmin etmek için kullanılır. Çalışma, halka arzların ABD pazarındaki oynaklığı önemli ölçüde etkilediğini ve etkinin kısa vadede daha belirgin olduğunu ortaya koyuyor. İlk beş gün içinde duyurulan halka arzların S&P500 endeksinin oynaklığını olumsuz etkilediğini keşfettik. Halka arzlar gerçekleştiğinde, piyasaya yeni hisse senetleri sunuldu ve bu da yatırımcıların portföylerini gözden geçirmelerine ve varlıklarını yeniden dengelemelerine neden oldu. Bu nedenle, yatırımcılar mevcut hisselerin oynaklığı üzerinde etkisi olan yeni piyasaya sürülen halka arz hisselerini içerecek şekilde varlıklarını ayarladıklarında piyasadaki sermaye akışları yeniden yönlendirilir. Ayrıca, halka arzlar yatırımcılarda önemli miktarda alım satım faaliyeti ve merak uyandırdı ve volatiliteyi artırdı. Makroekonomik engeller, jeopolitik değişimler ve daha geniş ekonomik göstergeler dahil olmak üzere çeşitli unsurların S&P 500'ün genel oynaklığını etkilediğini kabul etmek önemlidir. Bu nedenle, halka arzlar kısa vadeli oynaklığı etkileyebilirken, S&P 500'ün toplam oynaklığını belirleyen çok sayıda faktörün yalnızca küçük bir bölümünü oluştururlar.
Özet (Çeviri)
This paper aims to investigate the effect of Initial Public Offerings (IPOs) on stock market volatility in the United States using the Generalized Autoregressive Conditional Heteroskedasticity (GARCH) model. The study utilizes daily data from January 2020 to October 2022 on the Standard & Poor's 500 Index (S&P 500) and IPO firms listed on the New York Stock Exchange (NYSE) their IPO dates during the same period. The GARCH model is employed to estimate the volatility of the S&P 500 index after the IPOs announcements during the first day, first five days, and first ten days. The study finds that IPOs significantly impact volatility in the US market, and the effect is more pronounced in the short term. We discovered that IPOs after their announcements during the first five days have a negative impact on the volatility of the S&P500 index. When IPOs take place, new equities were introduced to the market, which caused investors to review their portfolios and rebalance their holdings. So, capital flows within the market are redirected when investors adjusted their holdings to include freshly launched IPO stocks, which have an impact on the volatility of current shares. Also, IPOs generated a significant amount of trading activity and curiosity from investors they increased volatility. It is important to recognize that a variety of elements, including macroeconomic obstacles, geopolitical shifts, and wider economic indicators, affect the S&P 500's overall volatility. Therefore, while IPOs might influence short-term volatility, they only comprise a small portion of the numerous factors determining the S&P 500's total volatility.