İş tatmininin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde babacan liderliğin aracılık rolü: İnşaat sektöründe bir uygulama
The mediating role of fatherly leadership in the effect of job satisfaction on intention to leave: A practice in the construction industry
  1. Tez No: 833992
  2. Yazar: BİLAL COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL AYBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma, iş tatmininin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde babacan liderliğin aracılık rolünü incelemektedir. İnşaat sektöründe gerçekleştirilen bu çalışma için 316 kişilik bir örneklem kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, içsel tatmin ile dışsal tatmin, iş tatmini ve babacan liderlik arasında pozitif yönlü çok kuvvetli bir ilişki tespit edilmiştir. İçsel tatmin ile işten ayrılma niyeti arasında ise negatif yönlü kuvvetli bir ilişki olduğu görülmüştür. Dışsal tatmin ile iş tatmini toplamı arasında pozitif yönlü çok kuvvetli bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, dışsal tatmin ile işten ayrılma niyeti arasında da negatif yönlü kuvvetli bir ilişki saptanmıştır. İş tatmini ile birey düzeyinde ilişkiler, çalışanların iş dışı yaşamlarıyla ilgilenme, sadakat beklentisi, hiyerarşik durum ve otorite arasında pozitif yönlü çok kuvvetli bir ilişki olduğu görülmüştür. İş tatmini ile işyerinde aile ortamı, babacan liderlik arasında da pozitif yönlü çok kuvvetli bir ilişki tespit edilmiştir. Bu bulgular doğrultusunda bakıldığında işletme yöneticileri, babacan liderlik yaklaşımını benimseyerek çalışanların memnuniyetini ve sadakatini artırabilirler. Ayrıca iş yerinde aile ortamının ve birey düzeyinde ilişkilerin geliştirilmesi, çalışanların iş tatminini yükseltebilir ve işten ayrılma niyetini azaltabilir. Araştırma bu doğrultuda, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi anlamak ve liderlik stratejilerini geliştirmek isteyenlere önemli bir kaynak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the mediating role of paternal leadership in the effect of job satisfaction on turnover intention. A sample of 316 people was used for this study, which was carried out in the construction industry. According to the results of the research, a very strong positive relationship was found between internal satisfaction and external satisfaction, job satisfaction and paternalistic leadership. It has been observed that there is a strong negative relationship between intrinsic satisfaction and intention to leave. A very strong positive relationship was found between external satisfaction and the sum of job satisfaction. In addition, a strong negative relationship was found between extrinsic satisfaction and intention to leave. It has been observed that there is a very strong positive relationship between job satisfaction and relations at the individual level, interest in the non-work lives of employees, expectation of loyalty, hierarchical status and authority. A very strong positive relationship was found between job satisfaction, family environment in the workplace and paternalistic leadership. In line with these findings, business managers can increase employee satisfaction and loyalty by adopting a paternalistic leadership approach. In addition, improving the family environment and relationships at the individual level in the workplace can increase the job satisfaction of the employees and reduce the intention to leave. In this direction, the research provides an important resource for those who want to understand the relationship between job satisfaction and turnover intention and to develop their leadership strategies.