Role conceptions of Turkey in new era of the Middle East: Israel and Saudi Arabia cases
Orta Doğu'nun yeni döneminde Türkiye'nin rol konsepti: İsrail ve Suudi Arabistan örnekleri
- Tez No: 834001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Türkiye'nin Ortadoğu'daki rol performanslarını (2011-2022), özellikle İsrail ve Suudi Arabistan ile ilişkilerinde, dış politika analizinin rol teorisinin sağladığı kavramsal çerçeve içinde incelemektedir. Çalışma, Türkiye'nin rol konseptlerinin fikirsel ve maddi kaynaklarına odaklanmakta ve Türkiye'nin dış politika tercihlerindeki değişimleri açıklamayı amaçlamaktadır. Bulgular, Türkiye'nin sınırlı maddi kapasitesi nedeniyle Arap ayaklanmalarından sonra rol konseptlerinin değişim sürecinde olduğunu ve Türkiye'nin maddi faktörlere odaklanan rol kaynaklarının yönlendirdiği devam eden bir stratejik uyum sürecinden geçtiğini göstermektedir. Dış politikasındaki gerilim ve çelişkilere rağmen, Türkiye arabulucu, ekonomik ortak, bölgesel güvenlik sağlayıcı ve bölgesel lider rolü gibi rol konseptleri ile Ortadoğu'daki etkisini arttırma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the role performances of Turkey in the Middle East with a focus on the 2011-2022 period, particularly in its bilateral relations with Israel and Saudi Arabia, within the conceptual framework provided by the role theory of foreign policy analysis. The study focuses on the ideational and material sources of Turkey's national role conceptions and aims to explain Turkey's foreign policy choices. The findings suggest that Turkey's national role conceptions are under transition after Arab uprisings due to its limited material capacity and that Turkey is undergoing a complex and ongoing strategic adaptation process driven by its role sources with a focus on material factors. Despite the tensions and contradictions in its foreign policy, Turkey's role as a mediator, economic partner, regional security provider, and regional leader has the potential to enhance its influence in the Middle East.