Yükseköğretim kurumlarında uluslararasılaşmanın değerlendirilmesi
Assessing internationalization of higher education institutions
  1. Tez No: 834000
  2. Yazar: NEŞE AYŞİN SİYLİ KARARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMAHAN AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Araştırmanın temel amacı; yükseköğretim kurumlarında uluslararasılaşmanın değerlendirmesini ortaya koymaktır. Nicel araştırma yöntemlerinden tarama tekniğinin kullanıldığı araştırmanın örneklemini, 2019-2020 yıllarında Times Higher Education (THE) dünya yükseköğretim kurumları sıralamasında yer alan yirmi sekiz Türk yükseköğretim kurumu oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri;“Yükseköğretim Kurumları için Uluslararasılaşmanın Değerlendirilmesi Envanteri”,“Yükseköğretim Kurumları için Kültürlerarası Anlayış Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Yükseköğretim Kurumları için Kültürlerarası Anlayış Ölçeği, araştırmacı tarafından nitel ve nicel yöntemler bir arada kullanılarak geliştirilmiştir. Araştırma verilerinin analizi için; betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi hesaplamalarından yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Yükseköğretim kurumlarının uluslararasılaşma puanları dikkate alınarak kurum sıralama listeleri; buna ek olarak, öğrenci özellikleri, öğretim görevlisi özellikleri, bilimsel oryantasyon, program içeriği ve kurum desteği kategorilerinde yükseköğretim kurumlarının puanları dikkate alınarak sıralama listeleri elde edilmiştir. Yükseköğretim Kurumları için Uluslararasılaşmanın Değerlendirilmesi Envanteri, ağırlıklandırılmış ve ağırlıklandırılmamış puan sıralamaları için korelasyon katsayısı (.98, p < .001) hesaplanmış ve iki sıralama arasında kuvvetli bir monotonik ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study is to map out the Turkish university rankings on internationalization. One of the quantitative research designs, descriptive research method was implemented. The sample of the research consisted of twenty-eight Turkish higher education institutes which were ranked in Times Higher Education – World University Rankings in 2019-2020. Data of the study were collected with“Inventory for Assessing the Internationalization of Higher Education Institutes”,“Global Mindset Scale for Academy”and“Personal Information Form”. Global Mindset Scale for Academy was developed by the researcher by utilizing qualitative and quantitative methods together. Data were analyzed with descriptive statistics, independent sample t-test, one-way analyses of variance (ANOVA) and correlation analysis. Turkish higher education institutes were ranked based on their internationalization levels, in addition, ranking lists were formed pertaining to sub- categories such as student characteristics, scholar characteristics, research orientation, curricular content, and organizational support. A sensitivity analysis yielded a significant positive correlation (.98, p < .001) between the ranking based on the weighted indicators and a ranking derived from unweighted indicators.