Fotoğraf odaklı sanat üretim süreçlerinde a/r/tografik sorgulamalar
A/r/tographic inquiry in photo-focused art production process
  1. Tez No: 834002
  2. Yazar: BEYZA SALCI
  3. Danışmanlar: PROF. NECLA COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Fotoğraf görüntülerin yaşamımıza girdiği tarihsel süreçten itibaren, görüntü olanakları günden güne gelişmiş ve yaşamımızı yoğun bir şekilde etkilemiştir. Görsel veriler, yaşamımızın her alanına sızarak bir bombardıman halini almıştır. Fotoğraf tarihindeki gelişmelere dair bilgiler, öznel deneyimler ve görsel bombardımanla yaşam sürdürüyor oluşu araştırmacıda birtakım sorgulamalara sebep olmuştur. Bu nedenle araştırmanın temel amacı, öznel deneyimlerin, alternatif tasarım süreçlerinde yarattığı duyumsal, duygusal ve düşünsel bakış açılarının tasarım çalışmalarında nasıl ifade bulacağıdır. Bu sorgulamasında, popüler olanın dışına çıkarak, fotoğraf çekme eylemine karşı mesafeli bir tutumla öznel bir dil yakalamayı amaçlamıştır. Araştırma, yaşayan sorgulama ile anlamlanarak, sanat temelli bir araştırma yöntemi olan a/r/tografi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın hem katılımcısı hem araştırmacısı olması sebebiyle süreçsel deneyimlerini sanatçı/araştırmacı/ öğrenen ve öğreten kimlikleri bağlamında otobiyografik ve oto-etnografik bir sorgulamayla analiz etmiştir. Araştırmada veriler araştırmacı günlüğü, sanat ve tasarım çalışmaları, yazılı ve görsel materyallerden oluşan dokümanlardan elde edilmiştir. Verilerin rizomatik analizi sonucunda“öznel sorgulamalar”,“karşıtlıklar”,“öznel sorgulamalarda estetik kurcalamalar”ve“sorgulama, karşıtlık ve estetik havuzundaki öğrenme akışı”anlamlandırmalarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the historical process in which photographic images entered our lives, image possibilities have developed day by day and have affected our lives intensely. Visual data has become a visual bombardment by infiltrating all areas of our lives. Information about the developments in the history of photography, subjective experiences and the fact that he lives with visual bombardment caused some questions in the researcher. For this reason, the main purpose of the research is how the sensory, emotional and intellectual perspectives created by subjective experiences in alternative design processes will be expressed in design studies. In this questioning, he aimed to capture a subjective language with a distanced attitude towards the act of taking photographs by going beyond what is popular. The research was carried out with a/r/tography, an art-based research method, by making sense of living questioning. Since he was both a participant and a researcher of the research, he analyzed his procedural experiences in the context of artist/researcher/learner and teacher identities with an autobiographical and auto-ethnographic inquiry. In the research, the data were obtained from the researcher's diary, art and design studies, documents consisting of written and visual materials. As a result of the rhizomatic analysis of the data, the meanings of“subjective inquiries”,“contrasts”,“aesthetic manipulations in subjective inquiries”and“learning flow in the pool of inquiry, opposition and aesthetics”were reached.