E-mobil ve yazılı eğitimin transüretral prostat rezeksiyonu yapılan hastaların yaşam ve uyku kalitesi üzerine etkisi
The effect of e-mobile and written training on the quality of life and sleep of patients who have transuretral prostate resection
- Tez No: 834081
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVBAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma transüretral prostat rezeksiyonu (TURP) geçiren hastalarda, e-mobil ve yazılı eğitimin yaşam ve uyku kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla üç gruplu randomize kontrollü müdahale çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini bir üniversite hastanesinde, örneklem seçim kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 83 hasta (e-mobil eğitim= 27, yazılı eğitim= 28 ve kontrol grubu= 28) oluşturmuştur. E-mobil eğitim grubundaki hastalara, ameliyat öncesinden başlanarak 3 ay boyunca e-mobil eğitim ve danışmanlık hizmeti verilmiştir. Yazılı eğitim grubundaki hastalara, yazılı eğitim kitapçığı verilmiş belirli zaman aralıklarında yüz yüze veya telefonla eğitim ve danışmanlık hizmeti verilmiştir. Araştırmanın verileri literatür doğrultusunda hazırlanan kişisel bilgi formu, Uluslararası Prostat Semptom Skoru (IPSS), Benign Prostat Hiperplazisi Yaşam Kalitesi Ölçeği (BPH-YK), Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Spearman korelasyon katsayısı, Kruskal-Wallis H, Pearson-χ2 ve Friedman testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a three-group randomized controlled intervention study to determine the effect of e-mobile and written education on quality of life and sleep in patients undergoing transurethral resection of the prostate (TURP). The sample of the study consisted of 83 patients (e-mobile education= 27, written education= 28 and control group= 28) who met the sample selection criteria and volunteered to participate in the study in a university hospital. Patients in the e-mobile training group were provided with e-mobile training and consultancy services for 3 months, starting before the surgery. The patients in the written training group were given a written training booklet and were given face-to-face or telephone training and counselling services at certain intervals. The data of the study were collected using the personal information form prepared in line with the literature, International Prostate Symptom Score (IPSS), Benign Prostatic Hyperplasia Quality of Life Scale (BPH-QC), Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI). In addition to descriptive statistics, the Spearman correlation coefficient, Kruskal-Wallis H, Pearson-χ2 and Friedman tests were used to evaluate the data.