Demiryolu ile yolcu taşımacılığı
Passenger transportation by railways
- Tez No: 834129
- Danışmanlar: PROF. DR. VURAL SEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Günümüzde teknolojik, ticari ve hukuki gelişmeler sonucunda ulaşım sektörü sürekli gelişmekte ve yenilenmektedir. Ulaşım sektörünün yaşayan bir organizma gibi canlı olması nedeniyle uzun süredir atıl kalan demiryolu taşımacılığı alanında yapılan değişiklikler gözle görülür bir biçimde fark edilmektedir. 1950-2000 yılları arasında yatırım yapılmayan ve ihmal edilen demiryolu taşımacılığı, 2000 yılı sonrasında hızlı bir gelişme ve değişime uğramıştır. Bu gelişme ve yenilenme ile ilk olarak ulaşımın hızlı, güvenli ve konforlu bir biçimde yapılması hedeflenmektedir. Tüm bu değişim ve gelişime ulusal ve uluslararası düzeyde uyum sağlamak ve ortaya çıkabilecek sorunları engellemek ve çözmek amacıyla taşıma hukukunun da uyarlanması ve geliştirilmesi elzemdir. Çalışmamızda, özellikle son 20 yıldır ulaşım sektöründe payını arttıran demiryolu taşımacılığını yolcu taşımaları bakımından ele aldık. Çalışmamızın ilk bölümünde demiryolu taşımacılığının geçmişten bugüne olan değişimi incelenmiş ve Osmanlı Devleti'nin son döneminden itibaren Türkiye Cumhuriyeti döneminde inşa edilen demiryolu hatlarına ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Hemen ardından demiryolunda yolcu taşımacılığı türleri ve taşınan yolcu sayıları, diğer ulaşım türlerinde taşınan yolcu sayıları ile karşılaştırılmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünün devamında demiryolu yolcu taşımacılığında uygulanacak mevzuatın tespit edilmesi amacıyla yürürlükte olan ilgili kanunlar ve yönetmelikler irdelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise yolcu taşıma sözleşmesi ele alınmıştır. Yolcu taşıma sözleşmesi kapsamında sözleşmenin hukuki niteliği, unsurları, kurulması ve sona ermesi incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde yolcu taşıma sözleşmesinin ve mevzuatın emredici hükümleri dikkate alınarak yolcu taşıma sözleşmesinin taraflarını oluşturan yolcunun ve demiryolu tren işletmecisinin hak, yükümlülük ve sorumlulukları ele alınmıştır. Üçüncü bölümün ilerleyen kısmında ise demiryolunda yolcu taşımacılığında meydana gelen kazalar incelenmiş, ayrık durumlar açıklanmış ve bazı önerilere ve görüşlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the transportation sector is in continuous improvement and innovation as a result of technological, commercial, and legal developments. The alterations made in the field of railway transport, which has been idle for a long time, are visibly noticeable since the transportation sector is alive like a living organism. Railway transportation, which was not invested and neglected between 1950-2000, has shown rapid advancement and change after 2000. The primary goal of this enhancement and refurbishment is to make transportation fast, secure, and comfortable. In order to adopt all of these national and international changes and advances, as well as to prevent and solve potential issues that may arise, it is crucial to adapt and develop the transportation law. In our study, we examined railway transportation, which has increased its share in the transportation sector, in terms of passenger transportation particularly over the last 20 years. The first part of our study covers at how railway transportation changed from the past to the present. The railway lines built during the Republic of Turkey since the end of the Ottoman Empire are described. Then, the types of railway passenger transportation and the total number of passengers carried on the railway were compared with the total number of passengers transported by other types of transportation. The relevant laws and regulations currently in valid are examined to determine the legislation that will be applicable for railway passenger transportation. The passenger transport contract is covered in more detail in the second part of our study. The legal nature, elements, establishment, and termination of the passenger transport contract were examined within its purview. In the third part of our study, the mandatory provisions of the passenger transport contract and the law are taken into consideration when discussing the rights, obligations, and responsibilities of the passengers and the railway train operator, who are the parties to the passenger transport contract. In the following part of the third part examines the accidents that happen during railway passenger transport, clarifies specific circumstances and offers some suggestions and opinions.