Sigortalı bir klemensin sıcak yolluklu plastik kalıp tasarımı
Designing of an injection mold with hot runner for a fused terminal block
  1. Tez No: 834136
  2. Yazar: TAHSİN GÜRIŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde plastik bir ürünün kalıplanmasında sıcak yolluk sisteminin sağladığı avantajlar kalıp tasarımı ve akış analizi yapılarak ortaya konulmuştur. Bu avantajlardan bahsedebilmek ve akış analizinde mukayese edebilmek için geleneksel yol olan soğuk yolluklu ayrı bir kalıp aynı ürün için tasarlanmıştır. Daha verimli ve teknolojisi yeni olan sıcak yolluk sistemi hem maliyetli hem de geleneksel yöntemlerin tüm avantajlarına sahip değildir. Bu nedenle iki sistemin de avantajlarından yararlanılabilecek ayrı bir hibrit kalıp tasarımı yapılmış ve akış analizleri karşılaştırılmıştır. Yapılan değerlendirmede en verimli üretimin doğrudan parçanın beslendiği sıcak yollukla elde edilebileceği ancak karşılaşılabilecek sorunlara cevap verme konusunda soğuk yolluklu kalıpların daha esnek olduğu tespit edilmiştir. Soğuk yolluğa malzeme besleyen sıcak yolluklu hibrit tip bir kalıbın hem veriminin yüksek hem de problemlere yanıt verme seçeneklerinin fazla olması nedeniyle tercih edilebilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the advantages of the hot runner system in the molding of a plastic product are presented by mold design and flow analysis. In order to mention about these advantages and to compare them in flow analysis, a different mold with cold runner, which is the traditional way, is designed for the same product. The more efficient and new technology hot runner system is both costly and does not have all the advantages of traditional methods. For this reason, a different hybrid mold design that can benefit from the advantages of both systems has been made and flow analyzes have been compared. In the evaluation, it has been determined that the most efficient production can be obtained with the hot runner, where the part is filled directly, but the cold runner molds are more flexible in responding to the problems that may be encountered. It was concluded that a hybrid type mold with hot runner, which fills material to the cold runner, is preferable because of its high efficiency and more options to respond to the problems.