Türkiye'de aktif sigortalı sayısının belli makroekonomik göstergelerle ilişkisi
Specific macro relationship with economic indicator of active insured number of turkey
- Tez No: 545077
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TANAS KARAGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, İşletme, Economics, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sosyal güvenliğin, ülkelerin gelişmişlikleri hakkında önemli bir gösterge olduğu bilinmekle birlikte bu çalışmada Türkiye'de aktif sigortalı sayısını etkileyen makroekonomik göstergeler incelenmiştir. Değişkenler arasındaki uzun dönem ilişki ve eş bütünleşmenin analizi için 1997-2017 yılları arasındaki veriler kullanılmıştır. Oluşturulan doğrusal regresyon denklemi tümüyle anlamlı olup denkleme eklenen bağımsız değişkenler bağımlı değişkeni %97 oranında açıklamaktadır. İlgili veriler ışığında, kısa dönemde istihdam ve aktif sigortalılar arasında pozitif-geri besleme ilişkisi mevcutken işsiz sayısı ile aktif sigortalı arasında negatif bir ilişki söz konudur.
Özet (Çeviri)
In this study, social security although known to be an important indicator of development of the country affects the number of active insured in Turkey macro-economic indicators were examined. For the analysis of long-term relationship and cointegration between variables, data between 1997-2017 were used. The linear regression equation created is completely significant and the independent variables added to the equation explain the dependent variable by 97%. In the light of relevant data, there is a negative relationship between the number of unemployed and active insured when there is a positive-feedback relationship between short term employment and active insured persons.