A longitudinal case study on ELF-informed language teachers and their journey through the language perspective
ODİ (ortak dil İngilizce) hakkında bilgili İngilizce öğretmenleri ve onların dil perspektifinden yolculukları üzerine boylamsal bir vaka incelemesi
  1. Tez No: 834143
  2. Yazar: ABDULVAHAP ERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YONCA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
İngilizce, bir Ortak Dil olarak mevcut konumu nedeniyle akademik dünyada son yirmi yıldır ODİ (Ortak Dil İngilizce) pedagojisi perspektifi altında inceleme altındadır. Bu tür literatüre maruz kalan öğretmen adayları, hem akademik hem de uygulamalı olarak dil eğitimindeki en son eğilimlerle donatılmakta ve öğretim tekniği ve felsefesi açısından daha geniş bir bakış açısı kazanmaktadır. ODİ bilgili ve ODİ'nin farkında olmak, öğretmenlerin öğretim uygulamalarında daha iyi performans göstermede önemli bir rol oynayabilir. Bu doğrultuda, bu çalışma ODİ ile bilgilendirilmiş bir grubun ODİ farkındalığı oturumlarından sonra öğretim stratejileri, sınıf materyalleri ve değerlendirme stilleri açısından ne ölçüde değiştiğini ve bir ila iki yıl sonra bunu ne ölçüde sürdürdüğünü anlamaya çalışır. Türkiye'de bir devlet üniversitesinde yabancı dil eğitim programına kayıtlı yüksek lisans öğrencilerinden veri elde etmek için odak grup görüşmeleri, KWL çizelgeleri ve açık uçlu bir anket kullanılmıştır. Grup, bir ODİ dönüşüm sürecinden geçen ve bir ila iki yıl sonra onlarla tekrar görüşülen deneyimli İngilizce öğretmenlerinden oluşmaktadır. Her iki grubun verileri tematik olarak analiz edildi. Bulgular, ODİ bilgili grubun daha demokratik bir ortamı tercih ettiğini ve sınıfta daha küresel, geniş ve kapsayıcı bir öğretim tarzı kullandığını gösteriyor. Ancak hem ODİ'yi destekleyenler hem de o bakış açısına şüphe duyanlar, ODİ'nin düşük seviyeli öğrenci profiline sahip sınıflarda uygulanmasının zor bir konu olarak görüldüğünü itiraf ediyor. Ayrıca veriler, hem devlet okullarının hem de özel okulların değerlendirme gereksinimlerinin ODİ uygulamasına fazla yer bırakmadığı sonucuna varmaktadır. Çalışmanın dil öğretmenleri, öğretmen yetiştiricileri, dil öğrencileri ve politika yapıcılar için bazı çıkarımları vardır.
Özet (Çeviri)
Due to its current position as a Lingua Franca, English has been under scrutiny under the perspective of ELF (English as a Lingua Franca) pedagogy for the last two decades in the academic world. Being exposed to such literature, in-service teachers become equipped both academically and practically with the latest trends in language education and acquire a broader view in terms of teaching technique and its philosophy. Being ELF-informed and ELF-aware may play a significant role in performing better in teachers' teaching practices. In this line, this study tries to figure out to what extend an ELF-informed group changes in terms of teaching strategies, classroom materials, and assessment styles after ELF-awareness sessions and to what extend they maintain it after one to two years of the sessions. Focus group interviews, KWL charts and an open-ended questionnaire were utilized to elicit data from MA students enrolled to a foreign language education program at a state university in Türkiye. The group consists of experienced English language teachers who went through an ELF transformation process and were interviewed after a period of one to two years. The data of both groups was thematically analyzed. The findings suggest that the ELF-informed group favor a more democratic environment and use a more global, broad and encompassing teaching style in the classroom. However, both the supporters of ELF and the ones who have some doubts of the perspective confess that the implementation of ELF in the classroom with a low-level student profile is seen as a hard issue. Moreover, the data also concludes that the assessment requirements of both the state schools and the private schools do not leave much room for ELF implementation. The study has some implications for language teachers, teacher trainers, language students and policy makers.