Long term airline fleet utilization and heavy check planning problem
Havayolu filo kullanım ve büyük bakım planlama problemi
- Tez No: 834152
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Havayolu şirketleri kar etmede sürekli zorluk yaşamaktadır. Havayolu sektörü çok rekabetçidir. Sektörün tabi olduğu düzenlemeler katıdır ve sürekli daha zorlayıcı hale gelmektedir. Sektörde talep şokları ile sık karşılaşılır. Sektörün tedarikçileri (petrol şirketleri, uçak üreticileri, vb.) havayollarına karşı güçlüdür. Teknolojik yeniliklerle elde edilen maliyet iyileştirmelerinden düşen bilet fiyatları ile çoğunlukla yolcular yararlanır. Havayolları kar elde edebilmek için operasyon maliyetlerini düşürmek zorundadır. Yöneylem araştırmacıları havayolu planlama süreçlerine eskiden beri özel ilgi göstermiştir. Planlama sürecinde ortaya çıkan farklı karar verme problemlerine dönük ayrı araştırma alanları ve yazın ortaya çıkmıştır. Bir havayolunun uçak filosu şirketin cirosunu üreten en önemli kaynağıdır. Havayolu bu kaynağı en etkin şekilde kullanmalıdır. Filodaki her uçak için yakıt verimliliği, kiralama ödemeleri ve emisyon performansı farklıdır. Bu nedenle uçakların kullanım planlaması yani hangi uçağın kaç saat uçuş yapacağı ve kaç uçuş yapacağı kararı kritik bir karardır. Literatürdeki çalışmalar uçakların kullanım kararlarını operasyonel seviyedeki çizelgeleme problemlerini çözerken verir. Bu tez ise uzun-dönemli kaba kullanım kararlarını veren bir problem öneriyor. Amaç maliyetleri minimize eden uzun dönemli kullanım planı yaparken aynı zamanda filo için büyük bakım planlaması yapmak ve uçakların kiralama kontratlarından gelen kullanım koşullarına uymaktır. Büyük bakımlar üç dört hafta süren, maliyetli ve havayolunun operasyonlarını etkileyen bakımlardır. Önerilen uzun dönemli plan operasyonel çizelgeleme kararlarını yönlendirerek kısa vadeli çizelgleme amaçları ile uzun vadeli filo kullanım stratejisinin örtüşmesini sağlayacaktır. Bu tez bir uzun dönemli kaba uçak kullanım planlama ve büyük bakım çizelgeleme problemi tanımlamaktadır. Tez problem için bir matematiksel model ve bir basit açgözlü sezgisel önermektedir. Tez son olarak önerilen yöntemlerin hesaplamalı performansını sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Airlines consistently struggle to make profits. The airline industry is competitive. Industry regulations are strict, and they get more challenging over time. Demand shocks are frequent. Suppliers (fuel companies, aircraft manufacturers, etc.) are powerful against airlines. Most of the time, not the airlines but customers benefit from technological advances via decreased ticket fares. To be profitable, an airline has to reduce its operating costs. Therefore, the planning process of an airline has been of particular interest to operations researchers for decades. Different lines of research focus on various optimization problems arising in the planning process. The aircraft fleet, solely generating revenue for an airline, is the most critical resource for the company. Therefore, an airline has to utilize this resource effectively. Each aircraft in a fleet has different fuel efficiency, different rental fees, and different emission performance. Utilization planning, i.e., determining the aircraft's flight hour and cycle load, is a critical task. While the studies in the literature make aircraft utilization decisions within operational scheduling problems, we propose making long-term rough-cut utilization decisions. The aim is to develop a long-term optimal utilization strategy that minimizes cost and forms a smooth heavy check maintenance schedule for the fleet while considering utilization terms of operating lease contracts. Heavy checks are costly, time consuming (three-four weeks) shop visits which affect an airline's operations. The rough-cut utilization plan can guide operational scheduling decisions and align short-term goals with the long-term strategy. To this end, this thesis formulates a long-term utilization planning and heavy check scheduling problem. We develop a mathematical model and a naive greedy heuristic for the problem. Finally, we present computational experiments for the proposed methods.