Effectiveness of post-conflict environmental assessments of UNEP in Afghanistan and Liberia
UNEP'in çatışma sonrası çevresel değerlendirmelerinin Afganistan ve Liberya'daki etkililiği
- Tez No: 834151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ONUR BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Geçtiğimiz yirmi yıl boyunca hem akademisyenler hem de uygulayıcılar tarafından çevre, güvenlik, barış ve çatışma arasındaki bağlantıyı ele alan önemli sayıda araştırmalar üretilmiştir. Bu çerçevede çevresel barış inşası, özellikle birçok uluslararası kuruluşun deneyimleri/müdahaleleri etrafında gelişen bir meta-çerçeve olarak ortaya çıkmıştır. Bu kuruluşlar çatışma sonrası kırılgan ortamlarda faaliyet gösterdiklerinden, çevresel barışın inşasına katkıda bulunmak için sınırlı kapasite ve imkanlarla kendilerine özgü güçlükler ve fırsatlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu sebeple bu deneyimlerin yansıtılması, gelecekteki müdahaleleri bilgilendirmek ve çevresel barış inşası çalışmalarının etkililiğini kavramak açısından önemlidir. Bu bağlamda, çevresel barış inşası merceğinden, bu tez UNEP'in Afganistan (2003-2021) ve Liberya'daki (2004-2007) çatışma sonrası çevresel değerlendirmelerinin (PCEA'lar) etkililiğini değerlendirecektir. Bu analiz çıktı ve sonuç bazında ele alınacaktır. Ayrıca UNEP'in toplum ve temel düzeylerindeki çalışmaları da etkinlik düzeyini belirlemek için kullanılacaktır. Bu tez, UNEP'in etkililiğini PCEA'lar dışında etkileyebilecek ek açıklamaları da uluslararası ilişkiler perspektifinden sunacaktır.
Özet (Çeviri)
A significant body of research addressing the connection between environmental, security, peace and conflict has been produced by both academics and practitioners during the past two decades. Within this framework, environmental peacebuilding has emerged as a meta-framework evolving especially around the experiences/interventions of many international organizations. Since these organizations perform in post-conflict fragile settings, they are facing unique challenges and opportunities with limited capacity and capabilities to contribute to environmental peacebuilding. Hence, reflection of these experiences is important to inform future interventions and capture the effectiveness of their environmental peacebuilding work. In this setting, through the lens of environmental peacebuilding, this thesis will evaluate the effectiveness of UNEP's post-conflict environmental assessments (PCEAs) in Afghanistan (2003–2021) and Liberia (2004–2007). On the basis of output and outcome, the analyses will be taken into consideration. Additionally, UNEP's work at the community and ground levels will be used to assess the effectiveness level. This thesis will also provide additional explanations other than PCEAs that may affect the effectiveness of UNEP from an international relations perspective.