Covid-19 pandemi sürecinde üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin sınav kaygısı ve umutsuzluğu üzerine araştırma: İstanbul örneği
Research on exam anxiety and hopeople of students preparing for the university exam during the Covid-19 pandemic process: The case of Istanbul
- Tez No: 834183
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı 2019 yılında başlayan Covid-19 pandemi sürecinde üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin sınav kaygıları ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkinin saptanmasıdır. Araştırmanın evreni İstanbul ilinde üniversite sınavına hazırlanan 175.217 öğrenci olarak belirlenmiştir. Çalışma, İstanbul ilinde üniversite sınavına hazırlanan rassal olarak belirlenmiş 403 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada veri toplamak amacı ile araştırmacı tarafından oluşturulmuş Demografik Bilgi Formu, Sınav Kaygısı Envanteri ve Beck Umutsuzluk Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları incelendiğinde her iki cinsiyette sınava hazırlanan öğrencilerin sınav kaygılarının yüksek olduğu görülmüştür. Önceki araştırmaların sonuçları ile kıyaslandığında literatürdeki araştırmaların içinde erkek öğrencilerin sınav kaygılarının daha orta seviyede seyrederken kadın katılımcıların sınav kaygılarının sınav kaygılarının yüksek olduğu ile ilgili bulgular mevcuttur. Bu bağlamda bu araştırmanın sonuçları incelendiğinde pandemi sürecininin her iki cinsiyette de bireylerin sınav kaygılarının yükselmesine sebep olduğu düşünülebilmektedir. Katılımcıların umutsuzluk seviyeleri ise orta ve hafif seviyede tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrenciler okul türlerine göre incelendiğinde İmam Hatip ve Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin diğer lise gruplarına göre daha yüksek sınav kaygısı seviyesine sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma pandemi süreci sonrası yapılacak olan pandemi etkisini saptamak amacı ile gerçekleştirilen çalışmalara ön ayak olarak gerçekleştirilerek literatüre katkı sağlamayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between test anxiety and the levels of hopelessness of students preparing for the university entrance exam during the Covid 19 pandemic process that started in 2019. The population of the study was determined as 175.217 students who were preparing for the university entrance exam in Istanbul. The study was carried out with 403 randomly determined students who were preparing for the university entrance exam in Istanbul. In this study, Demographic Information Form created by the researcher, Test Anxiety Inventory and Beck Hopelessness Scale were used to collect data. When the findings of the study were examined, it was seen that the students who prepared for the exam in both genders had high test anxiety. Compared to the results of previous studies, there are findings in the literature that male students' test anxiety is at a moderate level, while female participants' test anxiety is higher. In this context, when the results of this study are examined, it can be thought that the pandemic process causes the exam anxiety of individuals in both sexes to increase. The hopelessness levels of the participants were determined as moderate and mild. When the students participating in the research were examined according to school types, it was found that Imam Hatip and Anatolian Imam Hatip High School (Religious Vocational High Schools) students had higher levels of test anxiety than other high school groups. This study aimed to contribute to the literature by taking the lead in the studies carried out to determine the effect of the pandemic to be carried out after the pandemic process.