Farklı ağırlıklandırma tekniklerine dayalı COCOSO yöntemi ile Türkiye'deki katılım bankalarının performans değerlendirmesi
Performance evaluation of participation banks in Turkey with COCOSO method based on different weighting techniques
  1. Tez No: 834216
  2. Yazar: SU DAĞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN İREM SELAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıyan bankacılık sektöründe yaşanan rekabet, bankaların kaynaklarını etkin ve verimli bir şekilde kullanmasını gerektirmektedir. Bu sebeple, banka performans değerlendirilmesinin gerçekleştirilmesi ve değerlendirme neticesinde de gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu çalışmada Çok Kriterli Karar Verme tekniklerinden Entropi, CILOS, IDOCRIW ağırlıklandırma yöntemleri ile CoCoSo yöntemi kullanılarak katılım bankalarının 2018-2022 yılları arasındaki finansal göstergelere dayalı finansal performans değerlendirilmesinin yapılması amaçlanmıştır. Katılım bankalarının performanslarının belirlenmesinde kullanılan Entropi Kriter Ağırlık Yöntemi sonuçlarına göre; 2020 yılı için en yüksek ağırlığa sahip kriter Şube Sayısı iken, diğer yıllar için bu kriter Dönem Net Kârı olmuştur. CILOS Kriter Ağırlık Yöntemi sonuçlarına göre; 2018 ve 2021 yıllarında en yüksek ağırlığa sahip kriter Toplam Özkaynaklar ve diğer yıllarda Toplam Krediler olmuştur. IDOCRIW Kriter Ağırlık Yöntemi sonuçlarına göre ise; 2022 yılı için en yüksek ağırlığa sahip kriter Toplam Krediler iken, diğer yıllar için bu kriter Dönem Net Kârı olmuştur. Entropi, CILOS ve IDOCRIW Kriter Ağırlık Yöntemi sonuçlarına göre; katılım bankalarının CoCoSo Yöntemi ile performans sıralamaları yapılmış ve 2018-2022 yılları arasında tüm kriter ağırlıklandırma yöntemlerinde Kuveyt Türk Katılım Bankası performans birincisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Competition in the banking sector, which is of great importance for the country's economy, requires banks to use their resources effectively and efficiently. For this reason, it is necessary to carry out the bank performance evaluation and take the necessary measures as a result of the evaluation. In this study, it is aimed to evaluate the financial performance of participation banks based on financial indicators between the years 2018-2022 by using the Entropy, CILOS, IDOCRIW and Cocoso method, which are among the Multi-Criteria Decision Making (MCDM) techniques. According to the results of the Entropy Criterion Weight Method used in determining the performance of participation banks; while the highest weighted criterion for 2020 was the Number of Branches, for other years this criterion was the Net Profit for the Period. According to the results of CILOS Criterion Weight Method; the highest weighted criterion was Total Equity in 2018 and 2021 and Total Loans in other years. According to the results of the IDOCRIW Criterion Weight Method; while the highest weighted criterion for 2022 was Total Loans, for other years this criterion was Net Profit for the Period. According to the results of Entropy, CILOS and IDOCRIW Criterion Weight Method; performance rankings of participation banks were made with the CoCoSo Method and Kuveyt Türk Participation Bank was ranked first in all criteria weighting methods between 2018 and 2022.