Okul çağındaki çocuklarda piktogram ile ölçülen beden algısının beden kitle indeksi ile uyumu ve beden memnuniyetsizliğinin incelenmesi
Compatibility of body perception measured by pectogram with body mass index in school-age children examination of body dissatisfaction
- Tez No: 834227
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL ÖZPOYRAZ, DOÇ. DR. MUSTAFA KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada, çocukların beden algısının değerlendirilmesinde önemli bir araç olan Çocuk Beden Algısı Ölçeği'nin (Children's Body İmage Scale) Türkiye'de okul çağındaki çocuklarda uygulanarak incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tarama modeli niteliğinde olan araştırmanın örneklemini, 164'ü erkek ve 144'ü kız olmak üzere toplam 308 okul çağında çocuklar oluşturmuştur. Örneklem grubuna çocuk bilgi formu ve Collins tarafından geliştirilen Çocuk Beden Algısı Ölçeği, Antropometrik Ölçümler ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Çocukların beden memnuniyetsizliği düzeyleri arasında fark bulunup bulunmadığı Oneway ANOVA testi ile test edilirken, seçilen bazı değişkenlerin beden memnuniyetsizliğinin önemli bir yordayıcısı olup olmadıkları çoklu lojistik regresyon analizi ile incelenmiştir. Bu araştırmadan elde edilen bulgular, DDBS' deki değişimin kız çocuklarda erkek çocuklara göre daha yüksek olmasına karşın aradaki fark anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca yaş, cinsiyet, BKİ değişkenlerinin beden memnuniyetsizliğinin önemli yordayıcıları olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın güçlü yönleri, sınırlılıkları ve katkıları ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the Children's Body Image Scale, which is a humid tool in the evaluation of children's body image, by applying it to school-age children in Turkey. The sample of the research, which is a cross-sectional screening model, consisted of a total of 308 school-age children, 164 of whom were boys and 144 of whom were girls. The child information form and the Child Body Image Scale developed by Collins, Anthropometric Measurements and the Personal Information Form prepared by the researcher were applied to the sample group. The obtained data were analyzed in SPSS Program. While the difference between the body dissatisfaction levels of the children was tested with the Oneway ANOVA test, it was examined by multiple logistic regression analysis whether some selected variables were an important predictor of body dissatisfaction. The findings of this study showed that although the change in DDBS was higher in girls than in boys, the difference was not significant. In addition, age, gender and BMI variables were found to be important predictors of body dissatisfaction. The strengths, limitations and contributions of the research are discussed in the light of the relevant literature.