Bilgisayar destekli eğitimin fen bilimleri dersi akademik başarısına etkisi: Bir meta-analiz çalışması
The effect of computer assisted instruction on science achievement: A meta-analysis study
  1. Tez No: 834226
  2. Yazar: ŞEYDA ÇANKIRILIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF HAŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada; Türkiye'de 2012-2022 yılları arasında, fen eğitimi alanındaki Bilgisayar Destekli Eğitim yöntemi kullanılarak yapılan 22 doktora ve 148 yüksek lisans tezi olmak üzere toplamda 168 tez meta-analiz yöntemi ile incelenmiştir. Bilgisayar Destekli Eğitimin fen eğitimine yönelik akademik başarı için etki büyüklüğü rastgele etkiler modeline göre 0,785; sabit etkiler modeline göre ise 0,472 olarak bulunmuştur. Elde edilen etki büyüklüğünün orta düzeyde olup 168 tezden 151 tanesi üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Çalışmada Bilgisayar Destekli Eğitimin uygulanma yılı (2012-2022 yılları arası), uygulandığı kademe (temel eğitim, ortaöğretim ve yükseköğrenim) ve öğrenme alanları (canlılar ve hayat, madde ve değişim, dünya ve evren ve fiziksel olaylar) karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve her biri için ayrı ayrı etki büyüklükleri hesaplanmıştır. Sonuç olarak, Bilgisayar Destekli Eğitim fen eğitiminde akademik başarıyı olumlu yönde etkilemiştir. Öğrenme alanı ve uygulama yılı etki büyüklüğü değeri, akademik başarı açısından farklılık göstermezken, uygulandığı kademede anlamlı bir farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 168 theses (22 doctoral and 148 masters) were examined with the meta-analysis method. Those theses were conducted in the field of science education by using Computer Assisted Instruction in Turkey between 2012 and 2022. The effect size of Computer Assisted Instruction for academic achievement in science education was found as 0.785 according to the random effects model; According to the fixed effects model, it was found to be 0.472. It was determined that the effect size obtained was at a medium level and had a positive effect on 151 out of 168 theses. In the study, the year of implementation of Computer Assisted Instruction (between 2012-2022), the level it was applied (basic education, secondary education and higher education) and learning areas (living things and life, matter and change, world and universe and physical events) were examined comparatively and each effect sizes were calculated for each subject. As a result, Computer Assisted Instruction has positively affected academic success in science education. While the effect size value of the learning area and application year did not differ in terms of academic success, it showed a significant difference in the level at which it was applied.