The role of group membership and values on social norm enforcement and compliance: An experimental study
Grup üyeliğinin ve değerlerin sosyal norm uyumu ve yaptırımı üzerindeki etkileri: Deneysel bir çalışma
- Tez No: 834228
- Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA EBRU GİRİTLİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, kontrollü bir laboratuvar deneyinde minimal olarak tasarlanmış gruplar içinde ve arasındaki özgecil norm uyumunu ve uygulamasını incelemektedir. Tek seferlik bir üçüncü şahıs ceza oyunu kullanarak, Papua Yeni Gine'deki iki yerli kabile arasında özgecil norm uyumu ve norm uygulamasında“parokializm”in rolünü araştıran ufuk açıcı Bernhard et al. (2006) çalışmasının deneysel tasarım özelliklerini takip ediyoruz. Oyunda tarafsız bir gözlemci, bir diktatörün bir alıcıya transferini gözlemler ve diktatöre maliyetli bir ceza verebilir. (1) Üç oyuncunun da aynı gruptan olduğu, (2) alıcı ve üçüncü kişinin aynı gruptan, diktatörün diğer gruptan olduğu, (3) diktatör ve alıcının aynı gruptan, üçüncü kişinin diğer gruptan olduğu, (4) diktatör ve üçüncü kişi aynı gruptan, alıcının diğer gruptan olduğu dört tretman uyguluyoruz. Ek olarak, oyunun herhangi bir grup çerçevesi olmadan oynandığı bir kontrol tretmanı uyguluyoruz. Schwartz Değerler Anketi ile katılımcıların değer yönelimlerini de değerlendiriyoruz. Sonuçlarımızı Bernhard et al. (2006)'ınkilerle karşılaştırarak benzer norm uyumu ve uygulama davranışının minimal olarak tasarlanmış gruplarda ortaya çıkıp çıkmayacağını araştırıyoruz. Tretmanlar arasında transfer ve cezalarda önemli bir fark bulamasak da, diktatör ve alıcı aynı gruptan olduğunda üçüncü şahısların normları daha yumuşak bir şekilde uygulama eğiliminde olduklarını gözlemliyoruz. Sonuçlarımız, daha yüksek transferlerin daha az cezalandırıldığını gösteriyor. Ayrıca, katılımcıların değer yönelim- lerinin, transferler ve cezalarla ilgili kararları ve inançları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu bulduk.
Özet (Çeviri)
This thesis examines altruistic norm compliance and enforcement within and between minimally designed groups in a controlled laboratory experiment. Utilizing a one-shot third-party punishment game, we follow the experimental design features of the seminal study Bernhard et al. (2006), which investigates the role of parochialism in altruistic norm and enforcement among two indigenous tribes in Papua New Guinea. In the game, an impartial observer monitors the transfer by a dictator to a recipient and can impose a costly punishment on the dictator. We employ four treatments at which (1) all three players are from the same group, (2) the recipient and the third party are from the same group, while the dictator is from the other group, (3) the dictator and the recipient are from the same group, while the third party is from the other group, (4) the dictator and the third party are from the same group, while the recipient is from the other group. Additionally, we run a control treatment at which the game is played without any group framing. We also assess the subjects' value orientations via Schwartz's Values Survey. We compare our results with those of Bernhard et al. (2006) to investigate whether similar norm compliance and enforcement behaviour could be elicited in minimally designed groups. Although we find no significant differences in the transfers and punishments between treatments, we observe that the third parties tend to enforce norms more leniently when the dictator and recipient are affiliated with the same group. Our results show that higher transfers are punished less. Furthermore, we find that subjects' value orientations have a significant impact on their decisions and beliefs regarding transfers and punishments.