Salisilik asit ve borun çilek bitkisinin bazı fizyolojik özelliklerine etkisi ve bitki yetiştirme ortamının tekrar kullanılma durumunun incelenmesi
The effect of salicylic acid and boron on some physiological properties of strawberry plant and investigation of the reuse of the growing media
  1. Tez No: 834234
  2. Yazar: ECE TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT TEPECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çilek hem ülkemizde hem de dünyada tüketimi en fazla olan meyvelerden birisidir. Bu çalışmada 2021-2022 yıllarında topraksız ortamda hindistan cevizi torfu (cocopeat) kullanılarak tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak farklı dozda 1-kontrol (SA0+B0), 2-SA1+B1, 3-SA2+B2 ve 4-SA3+B3 şeklinde salisilik asit+bor kombinasyonu uygulanarak çilek (Fragaria x ananassa cv. Albion) bitkisinin yaprak ve meyve bitki besin elementleri düzeyi, kalite parametreleri ile kullanılan ortamın tekrar kullanma düzeyini test etmek için yapılmıştır. Yaprakta makro elementler (%) 2,13-2,88 N, 0,29-0,61 P, 2,36-3,41 K, 0,92-1,44 Ca ve 0,40-0,58 Mg ve mikro elementler (mg/kg) 22,64-176,70 B, 215,54-236,79 Fe, 35,62-49,24 Zn, 122,89-146,80 Mn, 3,43-4,13 Cu ve 56,86-97,45 Cl aralığında belirlenmiştir. Meyve örneklerinde makro elementler (%) 1,23-1,77 N, 0,21-0,32 P, 2,14-2,88 K, 0,30-0,51 Ca, 0,16-0,23 Mg ve mikro elementler (mg/kg) 23,90-51,04 B, 79,22-90,73 Fe, 16,72-22,40 Zn, 38,74-49,83 Mn ve 1,39-1,49 Cu aralığında saptanmıştır. Yaprak örneklerinde ve meyve örneklerinde besin elemenetleri açısından SA2+B2 uygulaması ön plana çıktığı görülmüştür. Renk parametrelerinden L*, a* ve b* değerleri SA2+B2 uygulamasında en yüksek ve SA0+B0 uygulamasında en küçük değeri almıştır. Ortalama meyve ağırlığı SA2+B2 uygulamasında 15,25 g ile en yüksek ve SA0+B0 uygulamasında 10,43 g ile en küçük ortalama meyve ağırlık değeri elde edilmiştir. Suda çözünür kuru madde (brix) değeri %9,07-10,90 aralığında değişim göstermiştir ve en büyük değer SA3+B3 (10,90) ve en küçük değer SA0+B0 (%9,07) ve uygulamasında saptanmıştır. Titre edilebilir asitlik (TA) uygulamalara göre en yüksek değer %1,25 ile SA3+B3 uygulamasında ve en küçük değer ise SA0+B0 uygulamasında %0,96 ile belirlenmiştir. Olgunluk indeksi (brix/TA) oranı en yüksek olgunluk indeksi 9,49 ile SA0+B0 uygulamasında ve en küçük değer ise 8,72 ile SA3+B3 uygulamasında belirlenmiştir. Vitamin C değeri, SA0+B0 uygulamasında 53,41 mg/100 g ile en küçük değeri ve SA3+B3 uygulamasında 67,82 mg/100 g ile en yüksek değeri aldığı saptanmıştır Uygulamalara şeker fraksiyonları fruktoz> glikoz> sakkaroz şeklinde bir sıralama izlemiş ve fruktoz 3,53-4,24 g/100 g, glikoz 2,89-3,40 g/100 g ve sakkroz ise 0,16-0,26 g/100 g olarak saptanmıştır. Yetiştirme ortamının tekrar kullanım durumu testlerinde bitkilerin çimlenme düzeyleri hıyar (%88,8>karpuz (%82,2)>domates (%72,2)>fasulye (%71,1)>lahana (%44,4) şeklinde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Strawberry is one of the most consumed fruits both in our country and in the world. In this study, in the years 2021-2022, coconut peat was used in a soilless environment and according to the randomized blocks experiment design, in the form of 1-control (SA0+B0), 2-SA1+B1, 3-SA2+B2 and 4-SA3+B3 in different doses of applications with 3 replications. It was carried out to test the leaf and fruit plant nutrient levels, quality parameters and reuse level of the used medium of Strawberry (Fragaria x ananassa cv. Albion) plant by applying salicylic acid+boron combination. Macro elements in the range of (%) 2,13-2,88 N, 0,29-0,61 P, 2,36-3,41 K, 0,92-1,44 Ca and 0,40-0,58 Mg and microelements (mg/kg) 22,64-176,70 B, 215,54-236,79 Fe, 35,62-49,24 Zn, 122,89-146,80 Mn, 3,43-4,13 Cu and 56,86-97,45 Cl has been detected in leaf. Macro elements (%) 1,23-1,77 N, 0,21-0,32 P, 2,14-2,88 K, 0,30-0,51 Ca, 0,16-0,23 Mg and micro elements (mg/kg) in the range of 23,90-51,04 B, 79,22-90,73 Fe, 16,72-22,40 Zn, 38,74-49,83 Mn and 1,39-1,49 Cu has been detected in fruit samples. It was observed that SA2+B2 application came to the fore in terms of nutritional elements in leaf samples and fruit samples. Among the color parameters, L*, a* and b* values had the highest value in the SA2+B2 application and the lowest value in the SA0+B0 application. The highest average fruit weight value was obtained with 15,25 g in the SA2+B2 application, and the smallest average fruit weight value was obtained with 10,43 g in the SA0+B0 application. The water-soluble dry matter (brix) value varied between 9,07-10,90%, and the highest value was determined in SA3+B3 (10,90) and the smallest value in SA0+B0 (9,07 %) and its application. According to the titratable acidity (TA) applications, the highest value was determined as 1,25% in the SA3+B3 application and the smallest value was determined as 0,96% in the SA0+B0 application. The highest maturity index (brix/TA) ratio was determined in the SA0+B0 application with 9,49, and the smallest value was determined in the SA3+B3 application with 8,72. Vitamin C value was found to have the lowest value with 53,41 mg/100 g in the SA0+B0 application and the highest value with 67,82 mg/100 g in the SA3+B3 application. Sugar fractions in the applications followed an order as fructose > glucose > sucrose. Sugar fraction of fructose was determined as 3,53-4,24 g/100 g, glucose was 2,89-3,40 g/100 g and sucrose was 0,16-0,26 g/100 g. In the reuse of the growing medium tests, the germination levels of the plants were listed as cucumber (88,8%)>watermelon (82,2%)>tomato (72,2%)>beans (71,1%)>cabbage (44,4%).