Bir Vakıf Üniversitesinde okuyan öğrencilerin COVİD-19'a ilişkin bilgi, tutum ve kaygı düzeyleri ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between knowledge, attitude and anxiety levels of COVİD-19 and healthy lifestyle behaviors of students studying at university
- Tez No: 834233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM ŞEN OLGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma bir vakıf üniversitesinde okuyan öğrencilerin COVID-19'a ilişkin bilgi, tutum ve kaygı düzeyleri ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıştır. İstanbul ilinde Yeditepe Üniversitesi'nde 15 Mart 2022 – 15 Mayıs 2022 tarihleri arasında, tüm lisans ve önlisans öğrencilerinden çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 341 lisans ve önlisans öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler, Sosyodemografik Bilgi Formu (50 soru), Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (52 madde) ve Salgın Hastalık Kaygı Ölçeği (30 madde) ile çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Çalışmanın istatistikleri NCSS kullanılarak standart sapma, medyan, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman korelasyon testi yapılmıştır. Katılımcıların yaş ortalamasının 21,72±2,49, %58,7'sinin (200) kadın, %41,3'ünün (141) erkek ve %97,7'sinin (333) ise bekar olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda puan ortalamaları sırasıyla COVID-19 Bilgi 8,84±2,52, COVID-19 Tutum 9,28±2,93, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II 2,53±0,54 ve Salgın Hastalık Kaygı Ölçeği 40,96±17,12 olarak saptanmıştır. COVID-19 bilgi anketi ile COVID-19 tutum anketi arasında orta düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r=,425, p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the relationship between the knowledge, attitudes and anxiety levels of students studying at a foundation university and healthy lifestyle behaviors. The research was conducted in descriptive and cross-sectional type. It consists of 341 undergraduate and associate degree students who meet the inclusion criteria of all undergraduate and associate degree students at Yeditepe University in Istanbul between 15 March 2022 and 15 May 2022. Data were collected online using the Sociodemographic Information Form (50 questions), the Healthy Lifestyle Behaviors Scale II (52 items), and the Epidemic Anxiety Scale (30 items). The statistics of the study were performed using NCSS, standard deviation, median, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Spearman correlation test. It was determined that the mean age of the participants was 21.72±2.49, 58.7% (200) were female, 41.3% (141) were male, and 97.7% (333) were single. At the end of the study; The mean COVID-19 Knowledge Questionnaire Score was 8.84±2.52, the COVID-19 Attitude Questionnaire average 9.28±2.93, the Healthy Lifestyle Behaviors II Score average 2.53±0.54, and the Epidemic Anxiety Scale mean 40.96±17.12. A moderately significant relationship was found between the COVID-19 information questionnaire and the COVID-19 attitude questionnaire (r=.425, p0.05).