Understanding the nature and relationship maintenance behaviors of Kazakh-Turkish married individuals
Kazak-Türk evli bireylerin evliliklerinin doğasını ve ilişki sürdürme davranışları anlamak
- Tez No: 834269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BÜŞRA AKÇABOZAN KAYABOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kazak-Türk evliliklerinin doğasını ve Kazak-Türk evli bireylerin ilişki sürdürme davranışlarını anlamaktır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomonolojik araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmaya 7'si çift olmak üzere 17 katılımcı (9 Kazak kadın ve 8 Türk erkek) dahil edilmiştir. Katılımcıların tamamı en az 9 ayı aşkın bir süredir evlidir. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre 12 tema, 7 alt tema ve 90 kod ortaya çıkmıştır. Araştırmanın temaları şu şekilde isimlendirilmiştir: kültürel benzerlikler, kültürel farklılıklar, uluslararası bir evliliğin avantajları, uluslararası bir evliliğin kolaylaştırıcıları, uluslararası bir evliliğin dezavantajları, ayrımcılık ve ırkçılık deneyimleri, uluslararası evlilik nedeniyle yapılan fedakarlıklar, uluslararası evlilik konusunda köken aile deneyimleri, farklı kültürler nedeniyle yaşanan çatışmalar, uluslararası bir ailede çocuk yetiştirmenin avantajları, uluslararası bir ailede çocuk yetiştirmenin dezavantajları ve son olarak ilişki sürdürme davranışları. Araştırma sonuçları Kazak-Türk evliliklerin kendine özgü niteliklerini ve özelliklerini aydınlatmaya katkı sağlamış, kişilerin kullandıkları ilişki sürdürme davranışlarını ortaya çıkarmış ve uluslararası evlilikler bağlamındaki alanyazın ışığında tartışılmıştır. Gelecekte yapılacak çalışmalar için araştırmacılara, ruh sağlığı uzmanlarına, politika yapıcılara ve Kazak-Türk çiftlere öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to understand the nature of Kazakh-Turkish marriages and the relationship maintenance behaviors of Kazakh-Turkish married partners. The research design of this study was qualitative, and a phenomenological approach was conducted specifically. The sample consisted of 17 participants (9 Kazakh women and 8 Turkish men), of which were seven couples. All the participants were currently involved in Kazakh-Turkish marriage over nine months period. For collecting data, demographic information form and semi-structured interview forms were used. The results of this study revealed 12 themes, six sub-themes and 89 codes emerged. The themes were named as cultural similarities, cultural differences, advantages of an international marriage, facilitators of an international marriage, disadvantages of an international marriage, experiences of discrimination and racism, sacrifices made due to international marriage, experiences of family-of-origin about international marriage, conflicts experienced due to different cultures, advantages of raising children in an international family, disadvantages of raising children in an international family, and finally relationship maintenance behaviors. The results of the study enlightened the unique characteristics and specialties of Kazakh-Turkish marriages and particular self-reported maintenance behaviors which were discussed in the light of the literature specific to international marriages. Finally, recommendations were provided for future research, mental health practitioners, policymakers and Kazakh-Turkish couples.