Bilgi teknolojileri yeterliliği ve E-devlet hizmet kalitesi ilişkisi
The relationship between information technologies competence and E-government service quality
- Tez No: 834297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Kamu Yönetimi, Yönetim Bilişim Sistemleri, Science and Technology, Public Administration, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bilgi teknolojilerinde yaşanan hızlı değişim ve dönüşüm süreci bireyleri, toplumları ve devletleri de etkilemiştir. Bireylerin istek ve beklentileri artmış toplumsal yapıda değişimler yaşanmıştır. Devletler bu istek ve beklentileri karşılayabilmek için teknolojik gelişmeleri yakından takip etmiş ve hizmet araçlarında dönüşümler yapmıştır. Bu dönüşümlerin en önemlisi e-devlet olmuştur. Devletin sağladığı hizmetler tek bir adres üzerinde toplanmıştır. E-devlet vatandaşların hizmetlere hızlı, güvenilir, şeffaf ve ücretsiz ulaşmasına olanak sağlamaktadır. Bu araştırmanın amacı vatandaşların bilgi teknolojileri yeterliliğinin e-devlet hizmet kalitesine etkisini ölçmektir. Araştırmanın ilk 2 bölümünde bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, e-devlet ve hizmet kalitesi kavramları incelenmiştir. Son bölümde ise vatandaşların bilgi teknolojileri kullanımı ve yeterliliğinin e-devlet hizmet kalitesi üzerine etkisinin inceleyen nicel bir araştırma yapılmıştır. Konya ilinde ikamet eden 405 vatandaş üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre vatandaşların bilgi teknolojileri yeterliliği ve e-devlet hizmet kalitesi algıları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid change and transformation process in information technologies has also affected individuals, societies and states. The demands and expectations of individuals have increased, and changes have occurred in the social structure. In order to meet these demands and expectations, states have closely followed technological developments and made transformations in service tools. The most important of these transformations has been e-government. The services provided by the government are gathered on a single address. E-government enables citizens to access services quickly, reliably, transparently and free of charge. The aim of this research is to measure the effect of information technology competence of citizens on e-government service quality. In the first 2 sections of the research, developments in information technologies, e-government and service quality concepts were examined. In the last section, a quantitative research was conducted examining the impact of citizens' use and proficiency in information technologies on e-government service quality. According to the results of the research conducted on 405 citizens residing in Konya, a positive and significant relationship was found between citizens' information technology competence and e-government service quality perceptions.