Açık kalp ameliyatlarında kalbi korumak ve durdurmak için kullanılan modifiye del- Nido kardiyoplejisi alan hastaların aort kross klempi kaldırıldıktan sonra kalbin spontan çalışma ve fibrile olma oranı; del- nido kardiyoplejisi myokardı korumada daha mı güvenli?
The rate of spontaneous beating and fibrillation of the heart after aortic cross-clamp removal in patients receiving modified del- nido cardioplegia used to protect and stop the heart in open-heart surgery; is del- Nido cardioplegia safer to protect myocardium?
- Tez No: 834298
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Teknikleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Del-nido kardiyopleji içeriğindeki elektrolitleri ve özellikle kan ilavesi ile avantaj sağlayan, son yıllarda sık tercih edilen kardiyopleji solüsyonudur. Çalışmamızın amacı modifiye del- Nido kardiyopleji solüsyonunun hasta sonuçları üzerine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi kliniğinde Ocak 2018- Mart 2022 tarihleri arasında açık kalp ameliyatı olan 163 hasta dahil edilmiştir. Bulgular: Hastaların kros klemp ve bypass süreleriyle birlikte, preoperatif ve postoperatif laboratuvar bulguları kaydedildi. Preoperatif laktat düzeyleri, postoperatif dönemde ortalama değerleri aralarında anlamlı bir fark bulunmadı. Kros klemp kalktıktan sonra hastaların %19,6'sına defibrilasyon uygulanırken, %80,4'üne defibrilasyon gerekmeden kalbin spontan çalıştığı gözlemlendi. Sonuçlar: Modifiye del- nido kardiyoplejisinin, myokard korunmasında etkin olduğunu, pompa çıkışında belirgin komplikasyon olmadığını ve modifiye del- Nido kullanımının güvenli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Del Nido cardioplegia is the mostly preferred cardioplegia solution in recent years, which provides advantages with the addition of electrolytes and especially blood. The aim of our study is to evaluate the effect of modified del- Nido cardioplegia solution on patient outcomes. Material and Methods: Our study included 163 patients who had open heart surgery in Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital Cardiovascular Surgery Clinic between January 2018 and March 2022. Results: Preoperative and postoperative laboratory findings of the patients were recorded, along with the cross-clamp and bypass times. There was no significant difference between preoperative lactate levels and their mean values in the postoperative period. While defibrillation was applied in 19.6% of the patients after the cross-clamp was removed, it was observed that the heart worked spontaneously without the need for defibrillation in 80.4% of the remaining patients. Conclusion: We think that modified del -Nido cardioplegia is effective in protecting myocardium, there is no significant complication at the pump outlet, and the use of modified del nido is safe.