Açık zincirli polieterlerin sentezi, komplekslerinin hazırlanması ve yapılarının aydınlatılması
The Synt hesis of open chain polyethers and their complexes and investigation of their structures
- Tez No: 83432
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL KILIÇ, DOÇ. DR. ADNAN KENAR, DOÇ. DR. PERİHAN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AÇIK ZİNCİRLİ PÖLIETERLERİN SENTEZİ, KOMPLEKSLERİNİN HAZIRLANMASI VE YAPILARININ İNCELENMESİ Zehra ARİFAGAOGLU IŞIK Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman, : Prof. Dr. Zeynel KILIÇ Jüri : Prof. Dr. Zeynel KTLIÇ Doç. Dr. Adnan KENAR Doç. Dr. Perihan GURKAN Bu çalışmada, öncelikle dietilenglikol ve trietilenglikolün ditosilatları (1) ve (2) hazırlandı. Bunların o-nitrofenol ile etkileştirilmesi ve meydana gelen ürünlerin indirgenmesi sonucunda l,5-di(o-aminofenoksi)-3-oksopentan (5) ve l,8-di(o- aminofenoksi)-3,6-dioksnoktan (6) elde edildiBu diaminler ile salisilaldehit ve naftaldehitin Schiff bazları (7), (8), (9) ve (10) sentezlendi ve bunların Ni(CH3COO)2.4H20 Ue kompleksleri (11), (12) ve (13) elde edildi. Ligandların ve komplekslerin yapıları ; element analizi, TR, UV, multinükleer NMR (*H-NMR ve "C-NMR) teknikleri ve X-ışınIarı kristallografi yöntemleriyle aydınlatıldı. 1999, 82 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Podandlar, Schiff bazları, salisilaldiminler, naftaldiminler, nikel kompleksleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE SYNTHESIS OF OPEN-CHAIN POLYETHERS AND THEIR COMPLEXES AND INVESTIGATION OF THEm STRUCTURES Zehra ARIFAGAOGLU IŞIK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Zeynel KILIÇ Jury : Prof, Dr. Zeynel KTLIÇ Assoc. Prof. Dr, Adnan KENAR Assoc. Prof. Dr. Perihan GÜRKAN In this study, first of all ditosylates of diethyleneglycole and triethyleneglycole (1) and (2) have been prepared. The products which are obtained from these ditosylates and o-nitrophenol have been reduced to corresponding diamines such as l,5-di(o- aminophen,oxy)-3-oxopentan |5.) and l;,8-di(o-ammophenoxy)-3^-(Moxoûctan (f>).... Some schiff! bases (7), (8), (9) and (10) have been synthesized by the reactions, of these diamines with salicylaldehyde and naphthaldehy.de. Their complexes (11), (12).and (13) with Ni(CH3COO)2.4H20 have been prepared. The structure of the ligands and their complexes have been characterized by elemental analyses, m, UV-VIS, multmuclear NMR (*H-NMR and WC-NMR) and X-ray crystallography techniques. 1999,82 pages KEY WORDS : Podands, Schiff bases, salicylaldimines, naphtaldimines, nickel complexes.