Ankara atıksu arıtma tesisi arıtma çamurunun toprak biyolojik aktivitesi üzerine etkileri
Effects of the sewage sludge of Ankara waste water treatment plant on the soil biological activity
  1. Tez No: 83436
  2. Yazar: ŞULE ATAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ ARCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ATIKSU ARITMA TESİSİ ARITMA ÇAMURUNUN TOPRAK BİYOLOJİK AKTİVİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ Şule ATAMAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Sevinç ARCAK 1999, Sayfa: 42 Jüri: Doç.Dr. Sevinç ARCAK ProfcDr. Koray HAKTANIR Prof.Dr. Kemal GÜR Bu araştırmada, Ankara Atıksu Arıtma Tesisi arıtma çamurlarının, Sincan Tatlardan alınan tarım toprağının biyolojik özellikleri üzerinde yapmış olduğu etkiler araştırılmıştır. Bu amaçla, laboratuvarda hazırlanan toprak-çamur karışımları su tutma kapasitelerinin % 70'i kadar nemlendirilerek ve bu nemin % 0.5'den fazla kaybolmamasına özen gösterilerek 28±2°C'de beş aylık bir süre boyunca bırakılmıştır. Belli oranlarda atık çamuru uygulanmış (kontrol, 20, 40, 80, 160 ton/ha) toprak örneklerinde dokuz ayrı inkübasyon dönemi dikkate alınarak fireaz enzim aktivitesi, alkali fosfataz enzim aktivitesi ve toprak solunumu (COz çıkışı) belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, flreaz enzim aktivitesi doza bağlı olarak artmış ve zamana bağlı olarak azalmıştır. Alkali fosfataz enzim aktivitesi, doza bağlı olarak artmıştır. C02 çıkışı zamana bağlı olarak azalmıştır. Bu sonuçlar 0.01 oranında önemli bulunmuştur. Üreaz ve alkali fosfataz enzim aktiviteleri arasındaki korelasyon istatistiki olarak 0.01 oranında önemli bulunmuş, C02 çıkışı ve alkali fosfataz enzim aktivitesi arasındaki korelasyon ise istatistiki olarak 0.05 oranında önemli bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Arıtma çamuru, inkübasyon süresi, üreaz enzim aktivitesi, alkali fosfataz enzim aktivitesi, C02 çıkışı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis EFFECTS OF THE SEWAGE SLUDGE OF ANKARA WASTE WATER TREATMENT PLANT ON THE SOIL BIOLOGICAL ACTIVITY Şule ATAMAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Sevinç ARCAK 1999, Page: 42 Jury: Doç.Dr. Sevinç ARCAK ProfcDr. Koray HAKTANIR Prof.Dr. Kemal GÜR In this research, biological effects of the sewage of Ankara Waste Water Treatment Plant on the agricultural soil taken from Sincan/Tatlar were investigated. For this purpose, soil-sludge mixtures moisturized up to 70 % of their absorption capacity (max. 0.5 % evaporation permitted) were used and incubated at 28±2°C for the period of five months. Soil samples supplied with different levels of sewage sludge (control, 20, 40, 80, 160 tonnes/Ha) were analyzed at nine different incubation periods to determine urease enzyme activity, alkaline phosphates enzyme activity and soil respiration (C02 evolved). According to the results, it was found that the urease enzyme activity increased with increasing rate of the sludge dosage rate and decreased with incubation time. Alkaline phosphates enzyme activity increased. The amount of C02 evolved decreased with incubation time. These results were found statistically significant at 0.01 level The correlation between urease and phosphatase enzyme activities was found statistically significant at 0.01 level. The correlation between the amount of C02 evolved and the phosphates enzyme activity was found statistically significant at 0.05 level. KEY WORDS: Sludge, incubation period, urease enzyme activity, phosphates enzyme activity, C02 evolution