Bipolar bozukluk tanısı almış bireylerde umut düzeyi ve yordayıcı değişkenlerin incelenmesi
Investigation of the hope level and predictive variables in individuals diagnosed with bipolar disorder
- Tez No: 834351
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Araştırma, bipolar bozukluk tanısı almış bireylerin umut düzeyi ile iyileşme ve sosyodemografik özellikleri gibi yordayıcı değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Bu araştırma Bipolar bozukluk tanısı almış bireylerde umut düzeyi ve yordayıcı değişkenlerin arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile tanımlayıcı, ilişki arayıcı niteliktedir. Bu araştırma Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı 5 Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde Eylül 2021 – Ağustos 2022 Tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıları Eğitim ve Araştırma Hastanesine Bağlı Beş Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinde kayıtlı bulunan araştırmaya katılmayı kabul eden 315 bipolar bozukluk tanılı remisyondaki bireyler oluşturmuştur. Araştırmada nicel veriler, Kişisel Bilgi Formu, Sürekli Umut Ölçeği (SUÖ), İyileşme Değerlendirme Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin kodlanması ve değerlendirilmesi bilgisayar ortamında SPSS 21 paket programında önemlilik tesi olarak Mann Whitney U test, Kruskall Wallis H Testi ve Spreman Korelaston analizleri uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 34.7±7.79 olarak bulunmuştur. Katılımcıların %63.2'si erkeklerden oluşmakta olup, %52.1'inin evli, %45.4'ünün eş-çocuk ile yaşadığı, %65.4'ünün lise mezunu olduğu, %99.0'ının sosyal güvenceye sahip olduğu, %61.0'ının gelir getiren bir işte çalıştığı, %93.7'sinin gelir düzeyinin düşük olduğu, %76.5'inin düzenli ilaç tedavisi aldığı, %95.9'unun sigara kullandığı, %67.0'ının alkol kullanmadığı, %85.4'ünün birinci derece yakınında bipolar hastalığın olmadığı, tedavi yılı ortalaması 14.1± 6.55 ve hastane yatış ortalaması 4.9±2.8 olarak bulunmuştur. Sürekli Umut Ölçeği toplam puan ortalaması 37.97±14,27 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted to examine the relationship between the level of hope of individuals diagnosed with bipolar disorder and predictive variables such as recovery and sociodemographic characteristics. Method: This research is a descriptive and correlational study to determine the relationship between the level of hope and predictive variables in individuals diagnosed with bipolar disorder. This research was conducted in 5 Community Mental Health Centers affiliated with Erenköy Psychiatric Diseases Training and Research Hospital between September 2021 and August 2022. The sample of the study consisted of individuals in remission with a diagnosis of bipolar disorder who agreed to participate in the study registered in 5 Community Mental Health Centers affiliated with Erenköy Psychiatric Training and Research Hospital. Quantitative data in the study were collected using the Personal Information Form, the Dispositional Hope Scale (DHS), and the Recovery Assessment Scale (RAS). The coding and evaluation of the data were done in the computer environment with the SPSS 21 package program. Results: The mean age of the individuals participating in the study was found to be 34.7± 7.79 years. 63.2% of the participants are men, 52.1% are married, 45.4% live with their spouse and children, 65.4% are high school graduates, 99.0% have social security, 61.0% are working in wage-earning employment, 93.7% have a low income, 76.5% took their medication regularly, 95.6% smoked, 67.0% did not consume alcohol, 85.4% did not have bipolar disorder in their immediate family, the mean treatment year was 14.1±6.55, the mean hospitalization was found to be 4.9±2.8. The mean score of the Dispositional Hope Scale was found to be 37.97±14.27. The mean score of the Dispositional Hope Scale was found to be significant according to who they lived with, their educational status, working in an income-generating job, taking regular medication, smoking and alcohol use, and having a relative with bipolar disorder.