Feminist approaches to Sarah Daniels' plays: Ripen Our Darkness, The Devil's Gateway and Neaptide
Sarah Daniels'ın oyunlarına feminist yaklaşımlar: Ripen Our Darkness, The Devil's Gateway ve Neaptide
- Tez No: 834385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA NESLİHAN EKMEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, Sarah Daniels'ın ilk dönem oyunlarından Ripen Our Darkness, The Devil's Gateway ve Neaptide'a odaklanarak, ataerkil düzenin kadınlar üzerindeki tahakkümünün dramatik temsilini toplumsal cinsiyet rolleri ve feminist yaklaşımlar çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tez, Ripen Our Darkness ve The Devil's Gateway oyunlarını inceleyerek, kadınların edimsel davranışlarının düzenlenmesiyle nasıl“evdeki melek”stereotipine dönüştürüldüklerini araştırmaktadır. Bu bağlamda, bu tez, protesto ve kadın arkadaşlığı yoluyla“evdeki melek”stereotipinin hem doğum hem de ölüm yeri olarak ev içi mekânı önermektedir. Her oyunda, kadın karakterler varoluşları üzerinde daha fazla güç kazanırlar. Bu tezin son oyunu olan Neaptide'da kadın karakter ev içinde bağımsızlığını elde etmiş ancak kamusal alanda baskıya maruz kalmıştır. Bu durum sonuç olarak ele alındığında Neaptide'da kamusal alanda kadın cinsiyetine yapılan muameleye odaklanılarak, feminist bilincin yükselmesinin nihayetinde kurumsal bir değişime bağlı olduğu öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the dramatic representation of the dominance of patriarchy over women within the framework of gender roles and feminist approaches by focusing on the early plays of Sarah Daniels, namely, Ripen Our Darkness, The Devil's Gateway, and Neaptide. By examining Ripen Our Darkness and The Devil's Gateway, this thesis explores how women are transformed into a mere stereotype of the“Angel in the house”with the regulation of their performative behaviour. Within this context, this thesis suggests the domestic space as both the birthplace and the death place for the“Angel in the house”which is achieved through protest and female companionship. In each play, female characters gain more power over their existence. In the last play of this analysis Neaptide, the female protagonist has achieved independence in the domestic space but faces oppression in the public space. Finally focusing on the treatment of the female sex in the public space in Neaptide, it is suggested that the raising of feminist consciousness ultimately hinges upon an institutional revision.