Akut pankreatit sonucu gelişen akciğer hasarında kannabinoidlerin etkisi
The effect of cannabinoids on lung injury induced by acute pancreatitis
  1. Tez No: 834408
  2. Yazar: SÜMEYRA BETÜL HANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YILMAZ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, kannabinoidlerin akut pankreatit sonucu akciğerde görülen hasar üzerine etkilerini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Akut pankreatit modeli oluşturmak için serulein 60 mikrogram/kilogram dozda intraperitoneal olarak birer saat arayla 5 kez uygulanmıştır. Model oluşturulmadan 30 dakika önce selektif kannabinoid 2 reseptör agonisti JWH133(10 mg/kg dozunda i.p.) uygulanmıştır. Akciğer ve pankreas dokularında histolojik incelemeler, nükleer faktör-kappa B immünohistokimyasal analizleri ile doku ve serumda biyokimyasal incelemeler yapılmıştır. Serum lipaz değeri patoloji grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artmıştır. Pankreasta malondialdehit düzeyi, kontrol grubuna görepatoloji grubunda artış gösterirken glutatyon düzeyi azalmış fakat bu artış ve azalışlar istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Akciğerde de malondialdehit düzeyi artış göstermiş, süperoksit dismutaz ve glutatyon düzeyleri azalmış ama bu istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. JWH133, pankreas dokusunda süperoksit dismutaz, katalaz ve glutatyon düzeyleri, akciğer dokusunda ise glutatyon düzeyini artırmış fakat bu artışlar istatiksel olarak anlamlı bulunamamıştır. Pankreas dokusunda asiner hücre otofajisi oluşumu ve asiner hücre nekrozunun görülme oranı patoloji grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artmıştır. JWH133, pankreasta nükleer faktör-kappa B reaksiyon yoğunluğunu ve yüzdesini azaltmış ancak bu azalmanın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Akciğer nükleer faktör-kappa B reaksiyon yoğunluğu patoloji grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artmıştır. Bu çalışma ile serulein ile oluşturulan akut pankreatit bağlı akciğer hasarında, kannabinoidlerin doku hasarı ve nükleer faktör-kappa B yolağı üzerinde koruyucu etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, kannabinoidlerin akciğer hastalıklarında tedavi edici etkilerinin ele alınmalarına olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the possible therapeutic effects of cannabinoids on lung injury induced by acute pancreatitis. To create an acute pancreatitis model, cerulein was administered intraperitoneally at a dose of 60 micrograms/kilogram 5 times at one hour intervals. Selective cannabinoid 2 receptor agonist JWH133 (10 mg/kg i.p.) was administered 30 minutes before the model was created. Histologic examinations of lung and pancreatic tissues, nuclear factor-kappa B immunohistochemical analysis and biochemical examinations in tissue and serum were performed. Serum lipase level increased statistically significantly in the pathology group. Malondialdehyde levels in the lung increased and superoxide dismutase and glutathione levels decreased, but this was not statistically significant. JWH133 increased superoxide dismutase, catalase and glutathione levels in pancreatic tissue and glutathione levels in lung tissue, but these increases were not statistically significant. The rate of acinar cell autophagy formation and acinar cell necrosis in pancreatic tissue was increased statistically significantly in the pathology group compared to the control group. JWH133 decreased nuclear factor-kappa B reaction intensity and percentage in pancreas, but this decrease was not statistically significant. In the lung, the percentage of inflammation in the alveolar wall, the percentage of lymphoid inflammation in the respiratory terminal bronchiole wall and lung nuclear factor-kappa B reaction intensity were statistically significantly increased in the pathology group compared to the control group. JWH133 statistically significantly decreased the inflammation rate in the alveolar wall. In this study, the protective effect of cannabinoids on tissue damage and nuclear factor-kappa B pathway in acute pancreatitis-induced lung injury induced by cerulein was investigated. The results obtained will allow the therapeutic effects of cannabinoids in lung diseases to be addressed.