Faces of migrant labor oppression: The case of Syrian refugees and migrants in Adana-Turkey
Göçmen işgücüne baskının farklı yüzleri: Türkiye-Adana örneğinde Suriyeli mülteciler ve göçmenler
  1. Tez No: 834432
  2. Yazar: ZEYNEP ZALT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEN ATTİLA AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, şehrin kayıt dışı ekonomik yapısının, Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin ev sahibi ülkede maruz kalabilecekleri baskı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Burada baskı, gerek üretim gerekse toplumsal yeniden üretim alanlarında farklı yüzlerle karşımıza çıkmaktır. Bu nedenle bu tez, genel değerlendirme için farklı yönler gösteren iki farklı sektörü seçerek, tekstil ve mobilya atölyelerinde geçici koruma altındaki Suriyelilerin sahip olduğu yasal statüyü sorunsallaştırarak, bu yasal statünün, Suriyelilerin kent haklarını korumadaki yetersizliğini ve geçici koruma altındaki Suriyelilerin güvencesiz sınıfa dahil edilmesine ve genel kentsel deneyimlerinin şeklini belirlemede sosyal sermaye ve zayıf bağların önemini de vurgulamaktadır. Ayrıca çalışma, geçici koruma altındaki Suriyelilerin kentsel deneyimlerini etkileyen faktörlere/dinamiklere ve bunların etkisi altında kentsel mekanın evrimine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the impact of the informal economic structure of Adana, Turkey on the oppression that Syrians Under Temporary Protection (SUTPs) are likely to be exposed to in the host country. Oppression in this context emerges in different faces either in the production or social reproduction spaces. The thesis strives in particular to analyze the conditions of SUTP labor in textile and furniture workshops as these sectors indicate different factors for the overall evaluation of the condition of SUTPs in the city. In this context, at first, the thesis problematizes the legal status of Syrians and highlights its insufficiency in protecting their right to the city and the role it plays in pushing the SUTPs to the precarious class. It further stresses the significance of“social capital”and“weak ties”in the first experiences of SUTPs in Turkey, and in defining the shape of their overall urban experience. This thesis argues that weak ties have the potential to decrease the possibility of SUTPs being exposed to oppression. Moreover, it points out the factors/dynamics that affect the urban experience of SUTPs and briefly discusses the evolution of urban space under their impact.