Özel yetenekli öğrencilere eğitim veren öğretmenlerin yapay zekâ farkındalıkları ve yenilikçi bakış açıları arasındaki ilişki
Teachers teaching special talent students AI awareness and innovative perspectives the relationship between
  1. Tez No: 834430
  2. Yazar: AYŞE YÜREGİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN KAPLAN SAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, özel yetenekli öğrencilere eğitim veren öğretmenlerin“Yapay Zekâ Farkındalıkları”ve“Bireysel Yenilikçi Bakış Açıları”; cinsiyet, branş, eğitim düzeyi ve meslekteki yıl gibi değişkenler açısından incelenmiştir. Ayrıca bu iki değişken arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya 229 kadın, 172 erkek toplamda 401 öğretmen katılmıştır. Araştırmada katılımcıların yapay zekâ farkındalıklarını belirlemek amacıyla Öğretmenlerin Yapay Zekâ Farkındalık Düzeyi Ölçeği, bireysel yenilikçilik bakış açıları ölçmek için ise Bireysel Yenilikçilik Ölçeği (BYÖ) kullanılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Bu araştırmayla özel yetenekli öğrencilere eğitim veren öğretmenlerin yapay zekâ farkındalıkları ve yenilikçi bakış açıları arasındaki ilişki ortaya koyulmuştur. Bu araştırmada Amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak kullanılan ölçekler Google Forms üzerinden katılımcılara ulaştırılmıştır. Elde edilen veriler SPSS v25.0 programıyla analiz edilmiştir. İstatiksel analizde; normallik testi (Shapiro Wilk), tanımlayıcı istatistikler (frekans analizi, betimsel istatistikler), bağımsız grup karşılaştırması ( Bağımsız örneklem t testi, One-Way ANOVA), Pearson korelasyon analizi, regresyon analizi ve güvenirlik analizi (Cronbach's alpha) testleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre özel yetenekli öğrencilere eğitim veren öğretmenlerin yapay zekâ farkındalıkları ve bireysel yenilikçilik bakış açıları arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca özel yetenekli öğrencilere eğitim veren öğretmenlerin yapay zekâ farkındalıkları ve bireysel yenilikçilikleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki vardır. Özel yetenekli öğrencilere eğitim veren öğretmenlerin bireysel yenilikçiliklerinin yapay zekâ farkındalıklarını yordadığı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study,“Artificial Intelligence Awareness”and“Individual Innovative Perspectives”of teachers who teach gifted students; examined in terms of variables such as gender, branch, education level and year in the profession. In addition, the relationship between these two variables was examined. A total of 401 teachers, 229 women and 172 men, participated in the study. In the study, Teachers' Artificial Intelligence Awareness Scale was used to determine the artificial intelligence awareness of the participants, and the Individual Innovation Scale (CIS) was used to measure individual innovativeness perspectives. The research was designed in relational screening model. With this research, the relationship between artificial intelligence awareness and innovative perspectives of teachers who teach gifted students has been revealed. Purposive sampling method was used in this study. The scales used as a data collection tool were delivered to the participants via Google Forms. The obtained data were analyzed with SPSS v25.0 program. In statistical analysis; normality test (Shapiro Wilk), descriptive statistics (frequency analysis, descriptive statistics), independent group comparison (Independent sample t-test, One-Way ANOVA), Pearson correlation analysis, regression analysis and reliability analysis (Cronbach's alpha) tests were used. According to the results obtained in the research, a positive relationship was determined between the artificial intelligence awareness of the teachers who teach the gifted students and their individual innovativeness perspectives. In addition, there is a positive and significant relationship between artificial intelligence awareness and individual innovativeness of teachers who teach gifted students. It has been revealed that the individual innovativeness of teachers who teach gifted students predicts their artificial intelligence awareness.