Seçme ve yerleştirme süresince aday deneyimi ve işveren markası ilişkisi
Relationship between employer brand and candidate experience while recruitment and placement process
- Tez No: 834434
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYPERİ ATALAY CİLVEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma seçme ve yerleştirme sürecinin aşamalarında adaylar ve şirketler arasında gerçekleşen aday deneyimi kavramının işveren markası ile ilişkisini ortaya koymaya yönelik bir çalışmadır. Çalışmada nicel araştırma tekniğinden yararlanılarak İşveren Markası Ölçeği ve Aday Memnuniyet Ölçeği kullanılmıştır. İşveren Markası Ölçeği; çalışan değer algısı, kariyer ve gelişim olanakları, kurumsal itibar, ekonomik unsurlar, çalışma koşulları, sosyal unsurlar ve işyeri seçimi olmak üzere yedi alt boyuta sahiptir. Aday memnuniyet ölçeği ise görüşme sürecinde işten duyulan memnuniyet, görüşme sürecinde ilişkiden duyulan memnuniyet, görüşme sürecine hazırlanmadan duyulan memnuniyet ve görüşme sürecinde kendini ifade edebilmeden duyulan memnuniyet olmak üzere dört alt boyutludur. Araştırmaya 100 beyaz yaka çalışan dahil olmuştur. Araştırmaya katılan 100 beyaz yaka çalışanın cinsiyetlerine, yaşlarına, eğitim durumlarına, deneyim sürelerine ve şirketin seçme ve yerleştirme sürecinde katıldıkları mülakat sayılarına göre işveren markasına yönelik algılarında ve aday memnuniyeti düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. İşveren markası ve aday deneyimi memnuniyeti arasında ise anlamlı ve pozitif doğrusal bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to reveal the relationship between candidate experience and the employer brand while recruitment and placement process.Quantitative research technique has been used. Employer Brand Scale and Candidate Satisfaction Scale supported this research. Employer Brand Scale has seven subdimensions: employee value perception, career and development opportunities, corporate reputation, economic factors, working conditions, social factors and workplace selection. Candidate Satisfaction Scale has four sub-dimensions:satisfaction with recruiter's responsible during interview process, satisfaction with the interview process, satisfaction with preparing for the interview process and satisfaction with being able to express themself during the interview process. 100 white-collar employees were participated in this research. No statistical difference (their gender, age, education level, duration of experience and the number of participated interviews) has been found among 100 white color employees at Employer Brand Scale and Candidate Satisfaction Scale. This research has concluded that there is a significant and positive linear relationship between employer brand and candidate experience satisfaction.