The impact of work modality (remote, hybrid, on-site) on mental health: Exploring the role of rumination and self-regulation capacity
Çalışma şeklinin (uzaktan, hibrit, ofis içi) çalışanın psikolojik sağlığına olan etkisinde ruminasyon ve öz-düzenlemenin rolünün anlaşılması
- Tez No: 834444
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR TANYAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, COVID-19 pandemisi sonrası çalışma şeklinin (uzaktan, ofis içi, hibrit) tam zamanlı çalışanların psikolojik sağlığı üzerindeki etkisini ve bu ilişkide ruminatif düşüncelerin ve öz-düzenleme becerilerinin rolünü anlamayı amaçlamaktadır. Araştırma 25-65 yaş arasında ofis içi, hibrit, veya uzaktan çalışan 371 katılımcı ile yürütülmüştür. Katılımcılara Sosyo Demografik Bilgi Formu, Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği, Öz-Düzenleme Ölçeği ve Semptom Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın hipotezleri Kruskal-Wallis ve Spearman's Rho testleri ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, çalışma şeklinin, katılımcıların çalışma yılı dikkate alındığında, çalışanların psikolojik sağlığı üzerinde bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Depresyonun toplamda 16 yıldan fazla çalışan ofis içi çalışanlarda, hibrit ve uzaktan çalışanlara kıyasla daha yüksek olduğu görülmüştür. Benzer şekilde, bulunduğu firmada en fazla 1 yıldır çalışan uzaktan çalışanlarda depresyon puanlarının hibrit ve ofis içi çalışanlara kıyasla daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda toplamda veya bulunduğu firmada 1 ile 5 yıl arasında çalışan hibrit çalışanların uzaktan ve ofis içi çalışanlara kıyasla daha fazla anksiyete yaşadığı bulunmuştur. Ek olarak, bekâr erkeklerin, yalnız yaşayan bireylerin ve düşük veya orta düzeyde iş stresi olan bireylerin uzaktan çalıştığında daha fazla ruminatif eğilim gösterdikleri tespit edilmiştir. Ancak, bireyin öz-düzenleme becerilerinin çalışma şekli ve psikolojik sağlık arasındaki ilişkiye etki etmediği gözlemlenmiştir. Çalışmanın bulguları literatür doğrultusunda tartışılmış ve çalışmaya dair teorik çıkarımlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the impact of work modality (remote, hybrid, on-site) on full-time employees' mental health after the COVID-19 pandemic. The study also aims to explore the role of rumination and individuals' self-regulation capacity in the relationship between work modality and mental health. The study was conducted with 371 adults aged between 25 and 65 years who were working in either on-site, hybrid, or remote work modalities. Socio-demographic Information Form, Ruminative Thought Style Questionnaire, Self-Regulation Questionnaire, and The Symptom Assessment-45 Questionnaire were employed to collect data. Kruskal-Wallis and Spearman's Rho tests were conducted to assess the hypotheses of the study. The results indicated that work modality had an impact on employees' mental health only when the number of years the participants have been working was taken into account. Depression scores were found higher among on-site employees who have been working for more than 16 years compared to hybrid and remote workers. Similarly, remote workers who have been employed for a maximum of a year in the current company had higher depression scores than hybrid and on-site workers. On the other hand, hybrid workers with 1 to 5 years of work experience were found to have higher anxiety scores than remote and on-site employees. In addition, single males, those who live alone, and those who experience low or moderate job stress demonstrated a higher tendency for rumination while working remotely. However, individuals' self-regulation capacity did not affect the association between work modality and mental health. The findings of the study were discussed in the context of the existing literature, and theoretical implications were identified.