A comparative approach to the künstlerroman: Joyce's A Portrait of the Artist as A Young Man and Fitzgerald's This Side of Paradise
Künstlerroman üzerine karşılaştırmalı bir bakış açısı: Joyce'un A Portrait of the Artist as A Young Man ve Fitzgerald'ın This Side of Paradise
  1. Tez No: 834445
  2. Yazar: ORHUN BAHAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKEM GÜRENCİ SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Comparative Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez, Joyce'un A Portrait of the Artist as a Young Man ve Fitzgerald'ın This Side of Paradise adlı romanlarını karşılaştırarak, Alman edebiyatına ait olduğu kabul edilen künstlerroman isimli alt türü inceler. Künstlerroman, genelde eserin ana karakteri olan bir sanatçının gelişimini ve değişmini takip eder. Bahsi geçen bu iki modernist roman, sanatçının işlenmesinde dikkate değer benzerlikleri ve farklılıklarından dolayı karşılaştırmada önemli rol alır. Bu araştırma, çoğunlukla türün iyi bir örneği olarak kabul edilen A Portrait ile tarihsel ve edebi bağlam farklılıklarından dolayı değişiklikler barındıran Paradise romanlarını karşılaştırarak künstlerroman türünün yapısına ve çeşitli beklentilerine açıklık getirmeyi amaçlar. Bu karşılaştırmayla Joyce'un romanının ne gibi özelliklerle bu kadar kabul edilen bir örnek haline geldiği ve Fitzgerald'ın romanının ne gibi değişikliklerle bu kadar farklı bir örneği olduğu sorgulanır. Özellikle de türün popülerleşmesinden dolayı bildungsroman üzerine araştırmalar zamanla artmış olsa da, künstlerroman genel olarak gölgede kalmıştır. Bu tezin amacı, özellikle de edebi tür çalışmalarındaki zorluklar düşünüldüğünde, künstlerroman türünün doğası üzerine yapılan araştırmalardaki eksikleri doldurmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the presumably German sub-genre called the künstlerroman through a comparison of Joyce's A Portrait of the Artist as a Young Man and Fitzgerald's This Side of Paradise. As a literary form that is known to deal with the evolution and formation of an artistic individual, often the protagonist, these two modernist novels play important roles due to their various similarities and differences in the portrayal of their artists. By comparing an accepted sample of the form, which would be Joyce's A Portrait, and a sample that is heavily altered by its historic and artistic context, Fitzgerald's Paradise, this research focuses on the künstlerroman's origin and its portrayal to shed light on the form's standards and expectations. Through this comparison, this thesis questions the qualities that help Joyce's novel become such a highly accepted example of the form and what qualities Fitzgerald's Paradise have to be such an altered example. While the research on the bildungsroman has grown a lot through the years, especially thanks to the popularity of the genre, the künstlerroman has often been overshadowed in both research and in fiction. Coupled with the difficulties in genre studies in general, this study aims to fill the lack of certain research on the nature of künstlerroman.